Kwaśniewski: rząd powinien naciskać na przyjęcie budżetu UE i jej rozszerzenie, rozmawiać o unijnej konstytucji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-11-2005, 15:27

Starania o szybkie przyjęcie perspektywy finansowej UE i wsparcie dla dalszego rozszerzania Unii to -według prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - najważniejsze obecnie zadania rządu w relacjach z UE. W sprawie unijnej konstytucji należy zdaniem prezydenta rozmawiać, ale nie naciskać.

Starania o szybkie przyjęcie perspektywy finansowej UE i wsparcie dla dalszego rozszerzania Unii to -według prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - najważniejsze obecnie zadania rządu w relacjach z UE. W sprawie unijnej konstytucji należy zdaniem prezydenta rozmawiać, ale nie naciskać.

    "Nowy rząd powinien kontynuować polskie stanowisko, które dzisiaj przede wszystkim związane jest z naciskaniem na przyjęcie perspektywy finansowej. To jest sprawa zupełnie zasadnicza" - powiedział w środę dziennikarzom prezydent w Tychach, gdzie zwiedzał fabrykę samochodów Fiata.

    Przypomniał, że właśnie unijnej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 poświęcone było jego niedawne spotkanie z premierem przewodzącej obecnie UE Wielkiej Brytanii, Tonym Blairem. Według prezydenta, będzie to także za kilka dni główny temat rozmów premiera Kazimierza Marcinkiewicza w Londynie.

    "W Polsce mówimy, że czas to pieniądz, ale w przypadku perspektywy budżetowej Unii czas to więcej niż pieniądz.Przyjęty budżet dzisiaj dla Polski jest ważniejszy niż jakieś ewentualne uzyski w budżecie przyjętym za 2-3 lata, ponieważ my musimy uruchomić wiele projektów, musimy te pieniądze wykorzystać" - tłumaczył prezydent, wskazując "walkę o budżet" jako priorytet w relacjach z UE.

    Według Kwaśniewskiego, trzeba także rozmawiać o dalszych losach traktatu konstytucyjnego UE, jednak - jak powiedział - "zanim Francja i Holandia nie wypowiedzą się co do tego, jak zamierzają poradzić sobie z negatywnym wynikiem referendum, to właściwie nie ma co naciskać, bo niewiele ta dyskusja da".

    Prezydent podkreślił, że kierowana przez nowy rząd Polska powinna zdecydowanie opowiadać się za kontynuowaniem polityki rozszerzenia UE.

    "To znaczy +tak+ dla Rumunii i Bułgarii, co jest już przesądzone, +tak+ dla rozmów z Chorwacją i Turcją oraz +tak+dla Ukrainy, czyli podjęcie bardzo zdecydowanych starań, aby Ukraina też miała otwartą perspektywę europejską" - powiedział.

    Kwaśniewski oczekuje, że w tych trzech kwestiach - unijnego budżetu, traktatu konstytucyjnego oraz rozszerzenia UE - nowy rząd będzie kontynuował bardzo dobrą - jak mówił - politykę poprzedników. "Trzeba po prostu iść tą drogą" - przekonywał prezydent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane