Kwaśniewski: Traktat Konstytucyjny UE to możliwość szybszej integracji Unii

Polska Agencja Prasowa SA
20-01-2005, 12:23

Według prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Traktat Konstytucyjny UE, który okazał się trudnym kompromisem i który wymaga ustępstw oraz dobrej woli wszystkich stron, "daje możliwość szybszej i głębszej integracji Unii".

Według prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Traktat Konstytucyjny UE, który okazał się trudnym kompromisem i który wymaga ustępstw oraz dobrej woli wszystkich stron, "daje możliwość szybszej i głębszej integracji Unii".

Prezydent, podczas czwartkowej konferencji inaugurującej konsultacje Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013, odnosząc się do kwestii ratyfikacji Traktatu w Polsce podkreślił, że "od naszego wyboru będzie zależeć, czy będziemy się znajdować w awangardzie integracji, czy będziemy znajdować się na jej zapleczu, w jej ogonie".

Zdaniem Kwaśniewskiego, jeśli chcemy naprawdę silnej pozycji Polski w Europie, możemy ją wywalczyć tylko poprzez swoją aktywność, a nie obstrukcję". "Bez silnej pozycji Polski nie obronimy zasady europejskiej solidarności" - zaznaczył.

Prezydent podkreślił ponadto, że jeśli dziś domagamy się odpowiedniego wsparcia naszego rozwoju gospodarczego, "to musimy być później adwokatami takiego wsparcia dla Rumunii i Bułgarii, które wejdą  do UE, "a później Turcji, a później także Ukrainy, którą chcielibyśmy widzieć w gronie członków UE".

Dodał, że stanowisko Polski w sprawie przyszłych rozszerzeń UE powinno być jednoznaczne: "Chcemy tych rozszerzeń, chcemy nowych partnerów, jesteśmy na nie gotowi, zdajemy sobie sprawę z konsekwencji, będziemy pomagać następnym, kiedy wejdą do struktur europejskich". 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kwaśniewski: Traktat Konstytucyjny UE to możliwość szybszej integracji Unii