Czytasz dzięki

Kwestia Grecji pozostaje głównym czynnikiem ryzyka dla kursu EUR/PLN

ISBnews/ City Index
opublikowano: 25-06-2015, 09:49

Ostatnie dni przebiegały pod dyktando doniesień o braku porozumienia w sprawie zadłużenia Grecji. Do końca czerwca powinna ona uregulować zobowiązania wobec wierzycieli, a tymczasem kolejne rundy negocjacji z oficjelami UE i MFW nie przynoszą skutku.

Kwestia Grecji pozostaje głównym czynnikiem ryzyka dla kursu EUR/PLN, ponieważ nawet jeśli negocjacje zakończą się sukcesem, może to nastąpić po terminie zapadalności długu. Od początku miesiąca widzimy jednak widzimy pewne unormowanie się notowań EUR/PLN i brak wyraźnego wzrostu powyżej 4,19. To dobry znak dla złotego, ponieważ inwestorzy nie są już tak chętni do wyprzedaży PLN, co może wiązać się z potencjalnym odwróceniem tendencji.

"W krótkim terminie w notowaniach euro do złotego można wyznaczyć wąski zakres wahań między 4,1845 - 4,16 i to tutaj w mojej ocenie złoty może pozostawać do końca miesiąca. Z jednej strony nadal widać potencjał do umocnienia się euro w tej relacji przynajmniej do poziomu 4,20, z drugiej zaś strony przełamanie 4,15 w dół może spowodować większą wyprzedaż w stronę 4,12 – 4,10" - analizuje Marcin Niedźwiecki, specjalista rynku CFD i Forex w City Index.

Euro ponownie pełni rolę waluty finansującej w transakcjach typu carry trade, co oznacza, że wspólna waluta wykazuje tendencję do osłabiania się. Widać to w notowaniach EUR/USD. Inwestorzy lepiej wyceniają dolara z uwagi na stopy procentowe w USA, które prawdopodobnie wzrosną już wkrótce po wakacjach. Z drugiej strony, w związku z programem luzowania ilościowego w polityce pieniężnej EBC, euro nadal może pozostawać niskokosztowe, nawet gdyby rentowności krajów peryferyjnych strefy euro wystrzeliły w górę w efekcie braku porozumienia w sprawie Grecji.

"Analizując wykres EUR/USD w krótkim terminie, widzimy dość silny trend spadkowy, który przyniósł dość łatwe przełamanie poziomów 1,1350 - 1,13, spadek poniżej 1,12, a następnie lekki ruch powrotny zatrzymany przy 1,1240. Istnieje duże prawdopodobieństwo pogłębienia się spadków z uwagi na transakcje typu carry trade, i to wbrew ewentualnym doniesieniom z negocjacji z Grecją. Aktualnie kluczowe dla dalszej tendencji na EUR/USD byłoby przełamanie 1,1150 w dół lub 1,1250 w górę. Jednak nawet jeśli górne ograniczenie zakresu zostanie pokonane, to rolę twardego oporu nadal będzie pełnić złamana linia trendu przy 1,13. Obecna skala wahań wpisuje się w schemat normalizacji notowań po mocniejszym ruchu w dół" - ocenia Niedźwiecki.

W końcówce tygodnia poznamy serię danych za maj z amerykańskiej gospodarki. Dziś będą to wskaźnik bazowy PCE, dochody oraz wydatki Amerykanów i indeks usług PMI, a jutro rewizja indeksu Instytutu Michigan. Uwaga inwestorów będzie przy tym zwrócona głównie w stronę Grecji, która do końca miesiąca będzie tematem numer jeden.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews/ City Index

Polecane