Kwestionariusz samorządowca: Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa

MBE
opublikowano: 14-09-2010, 00:00

Od fotela premiera woli ratusz. I nie zamierza go opuszczać, bo chce wszystkie sprawy doprowadzić do końca.

Premierostwo? To nie dla mnie

Od fotela premiera woli ratusz. I nie zamierza go opuszczać, bo chce wszystkie sprawy doprowadzić do końca.

Gdyby miasto dostało dodatkowy zastrzyk gotówki, prezydent Majchrowski wpuściłby tramwaje pod ziemię, a Kraków miałby najbardziej oryginalny system komunikacyjny w kraju.

Zostałem prezydentem, żeby...

…pokazać, że w mieście takim jak Kraków na stanowisku prezydenta może z powodzeniem funkcjonować osoba, która nie realizuje polityki partyjnej, a jej jedynym suwerenem są mieszkańcy.

Na pewno trzeba zmienić…

…mentalność ludzką. W większości miast Polski każda inwestycja jest oprotestowana, znajduje się grono osób, które walkę z nią bierze sobie za punkt honoru. Zamiast się cieszyć — narzekamy.

Moim największym sukcesem jest…

…rozwiązanie fundamentalnych problemów miasta związanych z gospodarką wodno-ściekową i odpadami komunalnymi.

Moim największym błędem był…

…do tej pory nie było takiego błędu, o którym mógłbym powiedzieć, że był największym. Zdarzały się drobne potknięcia, lecz nie miały one wielkiego wpływu na moje życie. A w zarządzaniu miastem? Proszę spojrzeć na Kraków — żadnego błędu w tym mieście nie widzę.

Gdyby miasto dostało w prezencie równowartość rocznych wpływów budżetowych to…

…moglibyśmy pokusić się o stworzenie w Krakowie systemu premetra z wpuszczeniem ruchu tramwajowego pod centrum miasta.

Przedsiębiorcom z mojego miasta chciałbym powiedzieć…

…małym i średnim firmom chcę przypomnieć, że miasto ma wiele instrumentów, które wspomagają ich obecność na rynku. Tym większym — że zawsze z uwagą traktujemy zgłaszane przez nie potrzeby. A tym, które dopiero rozważają możliwość większego związania się z miastem — popatrzcie na ulokowanie miasta, dostępność komunikacyjną i potencjał, który drzemie w absolwentach krakowskich szkół.

Kiedy myślę o partnerstwie publiczno-prywatnym…

…od razu staje mi przed oczami parking pod placem Na Groblach. Jedna z pierwszych inwestycji w Polsce przeprowadzona na podstawie koncesji budowlanej. Wbrew obawom i powszechnej niechęci do tej formuły — udało się, parking funkcjonuje, a następne będą budowane w ten sam sposób. Natomiast inne polskie miasta z chęcią sięgają do naszych doświadczeń w tym zakresie, prosząc o podanie krakowskiego przepisu na PPP.

Gdybym był premierem…

…musiałbym zostać funkcjonariuszem partyjnym. A to nie dla mnie. Wolę być samorządowcem, który ponad podziałami, w zgodzie i uwzględniając racje wszystkich stron, rozwija Kraków.

Kiedy już odejdę ze stanowiska prezydenta…

…wrócę do swoich zajęć na uczelni i do pracy naukowej. Myślę jednak o tym spokojnie, bo moja sytuacja finansowa jest ustabilizowana, więc nie muszę być prezydentem za wszelką cenę, by się dorabiać. Chcę być prezydentem, bo kilka spraw, które rozpocząłem — muszę dokończyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane