Kwestionariusz samorządowca: Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska

MBE
opublikowano: 08-09-2010, 00:00

Gdyby Paweł Adamowicz został premierem, uporządkowałby sprawy gospodarcze. Ale do Warszawy się nie wybiera.

PaweŁ adamowicz, prezydent gdaŃska

Gdyby Paweł Adamowicz został premierem, uporządkowałby sprawy gospodarcze. Ale do Warszawy się nie wybiera.

Samorządowiec z imponującym stażem. Rządzi miastem od 12 lat. Swoimi przemyśleniami z mieszkańcami Gdańska dzieli się na blogu, który prowadzi od roku. Po co? To nie moda czy kaprys — wyjaśnia — lecz szansa dotarcia do gdańszczan.

Zanim zasiadłem w fotelu prezydenta…

…współorganizowałem samorządy lokalne, byłem radnym i przewodniczącym rady miasta. Można więc bez zbytniej przesady powiedzieć, że od 1989 r. konsekwentnie jestem samorządowcem.

Zostałem prezydentem, żeby...

…zrealizować swoją wizję Gdańska. To wielkie wyzwanie — sprawić, by zaniedbane PRL-owskie miasto płynnie przekształciło się w prawdziwie europejską metropolię.

Największym atutem mojego miasta jest...

…tradycja i nowoczesność. Miasto wolności i solidarności jest także prężnym ośrodkiem innowacyjnej gospodarki.

Na pewno trzeba zmienić…

…przede wszystkim mentalność nas wszystkich. Moim marzeniem jest Gdańsk współrządzony przez obywateli — świadomych i odpowiedzialnych współgospodarzy miasta.

Moim największym sukcesem jest…

…trudno mi mówić o swoich sukcesach. Większość z nich to przecież sukcesy nie tyle moje, co nasze — obywateli, samorządowców, po prostu gdańszczan. Tego kłopotu nie mam tylko w ocenie moich sukcesów w życiu prywatnym — tu ewidentnym sukcesem jest moja rodzina.

Moim największym błędem był…

…każdy, kto jest aktywny, popełnia błędy. Tego się po prostu nie da uniknąć. Ale tu też miałbym poważny kłopot, by powiedzieć, który z nich jest największy.

Gdyby miasto dostało w prezencie równowartość rocznych wpływów budżetowych, to…

…o wiele szybciej posuwałyby się niezbędne dla miasta inwestycje. Szczególnie drogowe.

Przedsiębiorcom z mojego miasta chciałbym powiedzieć…

…dziękuję wam — to wy budujecie nasze miasto. I, niejako przy okazji, mały apel: inwestujcie jak najwięcej, twórzcie miejsca pracy.

Kiedy myślę o partnerstwie publiczno-prywatnym…

…uważam, że to bardzo dobry pomysł. To pozwala na dynamiczny i nieprzypadkowy rozwój miasta. Chociaż inwestycje PPP są trudne w czasie realizacji, to przynoszą ostatecznie lepszy efekt.

Gdy myślę o Unii…

…czuję wdzięczność i dumę. Dumę z tego, że jest to formalne potwierdzenie tego, że Polska leży w Europie. A wdzięczność za to, że dzięki unijnym pieniądzom możemy próbować zmniejszyć dystans cywilizacyjny.

Gdybym był premierem…

…uporządkowałbym sprawy gospodarcze. Pokutuje u nas jeszcze wiele przepisów rodem z PRL-u, które utrudniają życie.

Kiedy już odejdę ze stanowiska prezydenta?

…myślę, że dalej będę w jakiś sposób działał na rzecz samorządu. To bowiem moja życiowa przygoda.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane