Kwiatkowski: zgłoszę poprawkę, która usunie zapis dot. transportu linowego

PAP
opublikowano: 18-05-2012, 12:22

B.minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski (PO) zapowiedział w piątek, że zgłosi w Sejmie poprawkę, która usunie z projektu noweli kodeksu cywilnego zapis, wprowadzający służebność przesyłu dla transportu linowego. Daje on inwestorom budującym wyciągi prawo zajmowania prywatnych gruntów.

"Osobiście zgłoszę te poprawkę, jestem głęboko przekonamy, że zostanie przyjęta" - powiedział Kwiatkowski dziennikarzom w Sejmie.

Sprawę opisała piątkowa "Rzeczpospolita", według której politycy PO forsują przepis dający inwestorom budującym wyciągi prawo zajmowania prywatnych gruntów. "Rz" napisała, że kontrowersyjny zapis znalazł się w nowelizacji kodeksu cywilnego. Zgodnie z projektem transport linowy ma być traktowany jak linie energetyczne czy sieci wodno-kanalizacyjne. Dla wielu gmin taka zmiana może mieć takie znaczenie jak dla rynku medialnego słynny zapis „lub czasopisma" z afery Rywina - oceniła "Rz".

Kwiatkowski tłumaczył w piątek dziennikarzom w Sejmie, że projekt zmian w kodeksie cywilnym obejmujący ustanowienie służebności przesyłu dotyczący infrastruktury energetycznej, wodnokanalizacyjnej, ale też transportu linowego, powstał przed prawie dwoma latami w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

W komisji tej - podkreślał Kwiatkowski - zasiadają "profesorowie prawa i praktycy prawa, czyli sędziowie, (...) nie politycy".

Jak mówił, projekt noweli został bez poprawek przyjęty przez rząd, a następnie trafił do sejmowej komisji zmian w kodyfikacjach (komisją kieruje Kwiatkowski).

Polityk Platformy poinformował, że zgłaszane były do niego wątpliwości, czy projekt powinien obejmować również transport linowy. Kwiatkowski przed kilkoma tygodniami spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Federacji Obrony Podhala, którzy - jak mówił - przekonali go do tego, aby ten fragment z noweli usunąć.

"Złożyłem deklarację, że kiedy projekt z podkomisji trafi do komisji, to ten fragment zostanie usunięty. Nieprawdą jest, że nie będzie zmian w tym projekcie - od kilku tygodni powszechnie wiadomo, że taka zmiana będzie zgłoszona" - oświadczył Kwiatkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu