Kwiecień: bardzo słabe dane z polskiej gospodarki

DI
opublikowano: 18-08-2016, 15:23

GUS poinformował w czwartek, że w lipcu produkcja sprzedana przemysłu spadła o 3,4 proc. w skali roku. Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB uważa, że to kolejne rozczarowanie.

- Było jasnym, że dynamika produkcji w lipcu spadnie względem czerwca ze względu na efekt kalendarza, mieliśmy bowiem aż o 2 dni robocze mniej w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Jednak spadek produkcji to nie tylko efekt kalendarza – pisze w komentarzu zatytułowanym "Bardzo słabe dane z polskiej gospodarki". - GUS szacuje, że eliminując tego rodzaju efekt produkcja była jedynie o 1,6% wyższa niż przed rokiem i o tyle samo spadła w relacji do czerwca. To niepokojący fenomen, wpisujący się w słabsze nastroje przedsiębiorstw – dodaje.

Przemysław Kwiecień
Zobacz więcej

Przemysław Kwiecień Robert Gardziński/FORUM

Kwiecień zwraca uwagę, że bardzo słabo wypadła też produkcja budowlano montażowa, niemal 20 proc. mniejsza niż przed rokiem.

- To właśnie inwestycje stoją za rozczarowującą dynamiką wzrostu PKB w pierwszej połowie roku i najnowsze dane pokazują, że nie widać tu poprawy. Wręcz przeciwnie, produkcja budowlana wygląda w tym roku najgorzej od kryzysu! - pisze w komentarzu.

Główny ekonomista XTB odniósł się także do raportu o dynamice sprzedaży detalicznej.

- Co prawda w cenach stałych jest to nadal wzrost rzędu 4,4%, jednak to duży spadek w porównaniu z czerwcem (+6,5%). Dane są zastanawiające, ponieważ nie widać w nich mocno rosnących dochodów, czy to z rynku pracy, czy też z programu 500+ - napisał w komentarzu Kwiecie.

W jego ocenie ostatnie dane są „wyraźnie niekorzystne dla złotego”. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kwiecień: bardzo słabe dane z polskiej gospodarki