Kwiecień: prognozy gospodarcze KE wpisują się w oczekiwania rynkowe

PAP
opublikowano: 22-02-2013, 13:18

Główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień o piątkowych prognozach gospodarczych Komisji Europejskiej, według których PKB Polski wzrośnie w tym roku o 1,2 proc., a w przyszłym o 2,2 proc.:

"Prognoza Komisji Europejskiej jest dostosowana do realiów ekonomicznych, bo była ona wcześniej zbyt optymistyczna. Od dłuższego czasu zakładam wzrost PKB poniżej 1,5 proc. w tym roku. Taka prognoza KE - moim zdaniem - mniej więcej wpisuje się w bieżące oczekiwania rynkowe. Prognoza zawarta w budżecie Polski wynika z pewnego procesu jego tworzenia, gdy powstawał, ta prognoza nie była jakoś bardzo optymistyczna.

Obniżenie tempa wzrostu wobec prognozy zawartej w budżecie Polski (2,2 proc. PKB - PAP) o 1 proc. nie musi prowadzić do nowelizacji budżetu. Są sposoby na to, żeby ten budżet domknąć, mimo niższego tempa wzrostu. Nie spodziewam się nowelizacji ustawy budżetowej pod wpływem prognozy KE. Ministerstwo Finansów i rząd wiedzą, w jakiej sytuacji jesteśmy.

Wiadomo, że prognozy rządowe są teraz zbyt optymistyczne, ale rząd zna prognozy ekonomistów i wie, że ogólnie oczekuje się, iż polska gospodarka wzrośnie w tym roku w okolicach 1,5 proc. PKB, a być może nieco mniej. W związku z tym prognoza KE nie jest na pewno żadnym szokiem".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane