Kwiecień: wparcie populistów dla PiS to dla gospodarki informacje niepokojące

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-10-2005, 17:36

Łukasz Kwiecień, dyrektor Investment Communications Pionner Pekao Investment Management uważa, że wsparcie PiS w pierwszych pracach nowego Sejmu ze strony ugrupowań skrajnych i populistycznych to - z punktu widzenia interesów gospodarki i rynku finansowego - informacje niepokojące, wzmacniające atmosferę nerwowości i niepewności.

Łukasz Kwiecień, dyrektor Investment Communications Pionner Pekao Investment Management uważa, że wsparcie PiS w pierwszych pracach nowego Sejmu ze strony ugrupowań skrajnych i populistycznych to - z punktu widzenia interesów gospodarki i rynku finansowego - informacje niepokojące, wzmacniające atmosferę nerwowości i niepewności.

    W poniedziałek prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał Kazimierza Marcinkiewicza na prezesa Rady Ministrów oraz szefów resortów w jego rządzie.

    Jeśli rząd mniejszościowy miałby być wspierany przez mniej lub bardziej formalną koalicję ugrupowań skrajnych i populistycznych, oznaczałoby to polityczne targi o wprowadzanie kosztownych programów socjalnych i wzrost wydatków budżetu - uważa Kwiecień. "Bezpośrednim efektem tak negatywnego scenariusza może być istotne zwiększenie ryzyka i pogorszenie opinii o Polsce wśród inwestorów zagranicznych" - powiedział PAP w poniedziałek Kwiecień.

    Jego zdaniem to sprowokowałoby dalszą przecenę polskich obligacji, wycofywanie kapitałów także z rynku akcji i spadek kursu złotego. Sytuacja finansów publicznych może ulec pogorszeniu, m.in. w rezultacie osłabienia złotego. Droższa stałaby się obsługa długu publicznego. Za to wszystko zapłacilibyśmy wszyscy - powiedział Kwiecień.

    Uważa on, że wciąż jednak można wyobrazić sobie odmienny, pozytywny scenariusz - PiS i PO, mimo skłócenia, wracają do rozmów i ostatecznie osiągają kompromis, czego efektem jest powstanie oczekiwanej przez znaczną część wyborców koalicji.

    To zaś - zdaniem Kwietnia - stwarzałoby szansę na kompromisową, bardziej racjonalną politykę gospodarczą i powrót długoterminowego optymizmu na rynkach. Spodziewanym efektem takiej sytuacji byłoby podwyższenie wycen polskich akcji i obligacji oraz wzmocnienie złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane