Kwieciński: jest przyspieszenie w inwestycjach

PAP
opublikowano: 06-11-2017, 12:57
aktualizacja: 06-11-2017, 12:58

Jeszcze nie mamy oficjalnych danych za trzeci kwartał tego roku, ale stan branży budowlano-montażowej czy przemysłu wyraźnie wskazuje na duże przyspieszenie w inwestycjach, powiedział wiceszef MR Jerzy Kwieciński PAP w poniedziałek.

Jerzy Kwieciński
Zobacz więcej

Jerzy Kwieciński fot. Marek Wiśniewski

Pytany, jakiego spodziewa się wzrostu PKB w trzecim kwartale, odpowiedział: "Możemy śmiało powiedzieć, że ten założony w ustawie budżetowej pułap 3,6 proc. za trzeci kwartał zostanie znacząco przewyższony. Myślę, że to będą takie dane, na które wskazuje wiele instytucji międzynarodowych w swych poprawionych, już znacznie wyższych prognozach".

Kwieciński przypomniał, że "w zeszłym roku spowolnienie w inwestycjach było bardzo wyraźne w przypadku administracji, szczególnie administracji samorządowej, gdzie te inwestycje spadły o połowę". "W tym roku zakładany przez samorządy poziom inwestycji jest dwukrotnie większy aniżeli w zeszłym roku i nawet jeżeli on nie zostanie osiągnięty, bo myślę, że jednak on nie zostanie osiągnięty, to on będzie znacząco wyższy" - mówił.

"Również przyspieszyły bardzo wyraźnie inwestycje publiczne na poziomie krajowym. Mam tu na myśli przede wszystkim projekty kolejowe - nadal mamy dobre tempo realizacji inwestycji drogowych, to efekt dobrej współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, jak również z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, co daje nam w tej chwili rezultaty" - podkreślił.

"Te wszystkie przedsięwzięcia zarówno na poziomie krajowym, jak i na poziomie regionalnym powinny już zacząć się wyraźnie przekładać na większe tempo inwestycji w gospodarce" - wskazał wiceminister rozwoju.

Bank Światowy w październiku opublikował raport, w którym ocenił, że w 2017 r. wzrost polskiej gospodarki przyspieszy do 4 proc. z 2,7 proc. w ub.r. Jeszcze w maju Bank Światowy przewidywał, że wzrost PKB w 2017 r. wyniesie 3,3 procent.

Natomiast Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozował w październiku, że wzrost PKB Polski w 2017 r. wyniesie 3,8 proc. W kwietniu ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2017 r. wyniesie 3,4.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu