Kwieciński: czekają nas trudne negocjacje ws. budżetu UE (WIDEO)

opublikowano: 14-05-2018, 12:44

Negocjacje w sprawie kolejnego unijnego budżetu będą trudne i długotrwałe - powiedział minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński podczas trwającego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Ewentualna propozycja przekierowania pieniędzy z państw Europy Środkowo-Wschodniej do dotkniętych kryzysem finansowym krajów Europy Południowej jest dla Polski propozycją nie do zaakceptowania.

- Propozycja nowego budżetu unijnego została złożona przez Komisję Europejską i możemy powiedzieć, że gwizdek został odgwizdany, negocjacje się rozpoczynają, ale nie będą to ani łatwe ani szybkie negocjacje. Ta propozycja budżetu ani nie zadowala krajów, które do tej pory z tego budżetu najwięcej korzystały - takich jak Polska, nie zadowala również takich krajów, które do tego budżetu najwięcej dopłacają - mówi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju i dodaje - Czekamy na to w jaki sposób ten budżet będzie konkretnie dzielony w poszczególnych obszarach, na przykład w polityce spójności. Tego jeszcze nie wiemy. Ta propozycja rozporządzeń, w których będzie zawarta metodologia będzie dopiero pokazana na przełomie maja i czerwca. To jest dopiero początek rozmów, trudno powiedzieć kiedy i jak ten finał będzie wyglądał. Niewątpliwie czekają nas trudne, żmudne, długotrwałe negocjacje.

Jakie są nasze oczekiwania jeśli chodzi o nowy budżet unijny?

- My chcielibyśmy, żeby ten budżet był dobry dla Unii Europejskiej i również, żeby były dobre dla Polski. Co to oznacza? Że ten budżet ma pomagać takim krajom, krajom regionu, które są nadal znacząco biedniejsze od średniej unijnej, a Polska jest nadal piątym najbiedniejszym krajem w Unii Europejskiej - mówi Kwieciński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy