Kwieciński: Fundusze Inwestycyjne w Najem Nieruchomości zamiast REIT-ów

  • PAP
opublikowano: 21-02-2018, 15:46
aktualizacja: 21-02-2018, 15:49

W najbliższych tygodniach Rada Mieszkalnictwa zajmie się propozycjami ustawowymi ws. polskich REIT-ów - powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że REIT-y nazwano roboczo Funduszami Inwestycyjnymi w Najem Nieruchomości (FINN).

Kwieciński w środę na konferencji prasowej przypomniał, że we wtorek na posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa odbyła się rozmowa o tzw. REIT-ach, czyli - jak tłumaczył - "o instytucjach, które wspierają proces inwestycji, a w tym przypadku mają wspierać inwestycje mieszkaniowe".

Poinformował, że polskie REIT-y roboczo nazwano Funduszami Inwestycyjnymi w Najem Nieruchomości (FINN).

Zaznaczył, że FINN-y będą bezpiecznymi instrumentami finansowymi, bezpieczniejszymi niż inwestowanie w akcje czy różnego rodzaju fundusze. "Myślę, że to będzie bardzo atrakcyjna forma oszczędzania, która powinna przekierować, część środków finansowych Polaków z lokat, (...) na bardziej wysublimowane formy inwestowania jak te nasze FINN-y" - ocenił.

Jak tłumaczył, FINN-y będą "przekaźnikiem środków finansowych od społeczeństwa na rzecz inwestycji budowlanych, ale będą miały jeszcze inną bardzo ważną rolę dla rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". "Dzięki nim oszczędności Polaków będą rosły, bo będą alokowane w te instrumenty, to instrumenty kapitałowe, których nam brakuje. Będą one pobudzały rynek kapitałowy" - mówił Kwieciński.

"Myśląc o rozwoju mieszkalnictwa, myślimy nie tylko o samych działaniach instytucji, agend rządowych, ale o pobudzeniu całego rynku" - podkreślił.

Powiedział, że we wtorek "były dyskutowane założenia do tego rozwiązania, jako rozwiązania legislacyjnego i instytucjonalnego". "W najbliższych tygodniach, już konkretne propozycje ustawowe, będą na Radzie Mieszkalnictwa debatowane i później po przyjęciu przez Radę Mieszkalnictwa będą kierowane w proces legislacyjny w rządzie" - podsumował.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu