Kwieciński: odpowiadam za koordynację polityki rozwojowej kraju

  • PAP
opublikowano: 21-01-2018, 18:04
aktualizacja: 21-01-2018, 18:12

Odpowiadam za politykę rozwojową kraju, koordynację i nadzór, by "wszystko przebiegało zgodnie w czasie" - powiedział w niedzielę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jestem realizatorem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - dodał.

Minister Jerzy Kwieciński w Telewizji Republika opowiadał, na czym polegają działania jego resortu.

"Przede wszystkim odpowiadam za koordynację polityki rozwojowej kraju. A ta polityka rozwojowa jest w tej chwili realizowana poprzez strategię rządową, Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą my w skrócie nazywamy +Planem Morawieckiego+. (...) Nawet w tej

nie jestem już planistą, a bardziej realizatorem planu" - powiedział w programie "Polityczna Kawa" minister Kwieciński.

Poinformował, że podlegają mu "kwestie związane z planowaniem strategicznym, czyli z przygotowaniem różnego rodzaju programów, również z oceną (...) polityk programów, które przygotowują inne resorty. Ja mam to wszystko zintegrować, czyli sprawić, żeby te puzzle były razem poukładane, żeby do siebie pasowały, żeby to razem skoordynować" - dodał.

Minister wyjaśnił, na czym ta koordynacja miałaby polegać. "Gdy buduje się drogi i kolej, to żeby się nie rozmijały. (...) To nie są wyodrębnione projekty. Typowym przykładem jest Centralny Port Komunikacyjny i nie przypadkowo nazywamy go portem" - stwierdził.

Centralny Port Komunikacyjny - jak mówił wcześniej - ma być więcej niż tylko portem lotniczym na miarę XXI w., ale jednocześnie integrowałby transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

"Koordynację zapewniamy my" - poinformował na antenie. Natomiast realizacja różnych przedsięwzięć jest we właściwych ministerstwach. "M.in. zapewnienie finansowania dla tych przedsięwzięć - to się dzieje przez nasze ministerstwo (Inwestycji i Rozwoju - PAP)" - powiedział.

Kwieciński powiedział, że "pilnuje, aby wszystko przebiegało zgodnie z czasem, żeby te parametry rożnego rodzaju, które sobie zakładamy, żeby one były osiągane i żebyśmy tę szansę, jak również te środki, które mamy w dyspozycji, czy z Unii Europejskiej czy krajowe, żeby one nie przepadały".

"Nad funduszami unijnymi na pewno już zapanowaliśmy" - zapewnił minister.

Mówiąc o inwestycjach, przyznał, że jest problem z inwestycjami - i prywatnymi, i publicznymi, ale "programy krajowe idą już bardzo dobrze", natomiast w "samorządach kuleją". Nieprzypadkowo w nazwie resortu znalazło się słowo "inwestycje". "Mam nadzieję, że ta luka między centralnym poziomem i poziomem regionalnym w realizacji inwestycji, że ona się wyrówna" - powiedział minister

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu