Kwieciński: podpisanie umów ws. dofinasowania projektów drogowych nastąpi po 31 maja

  • PAP
opublikowano: 26-03-2018, 16:41
aktualizacja: 26-03-2018, 16:58

Podpisanie umów na dofinasowanie projektów drogowych nastąpi po 31 maja br. - powiedział PAP w poniedziałek minister infrastruktury i rozwoju Jerzy Kwieciński. Przypomniał, że wnioski na dofinansowanie można składać do 15 kwietnia br.

Chodzi o wsparcie rozwoju mniejszych miast i terenów wiejskich. Jak mówił minister, to główny cel rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

"Kluczową rolę odegrają w nim wojewodowie, którzy zbierają od lokalnych samorządów propozycje zadań do realizacji. Wnioski można składać do 15 kwietnia br., natomiast podpisanie umów na dofinasowanie projektów nastąpi po 31 maja br." - zaznaczył szef resortu inwestycji i rozwoju.

Przypomniał, że rząd przeznaczy w 2018 roku na budowę oraz remonty dróg gminnych i powiatowych 1,3 mld zł, czyli o 500 mln zł więcej niż wcześniej planowano.

"Mówi się, że drogi to krwioobieg gospodarki. Tam, gdzie jest on niedrożny – rozwój nie dotrze. Dodatkowe 500 mln złotych to pieniądze na udrożnienie tego krwioobiegu” – tłumaczył Kwieciński.

Program, jak zaznaczyło MIiR, wpisuje się też "w założenia rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", który zakłada m.in. wyeliminowanie różnic w zakresie infrastruktury drogowej, by podnieść ich konkurencyjność i atrakcyjność inwestycyjną.

"Dobra jakość dróg w mniejszych miastach i na wsiach przekłada się na jakość życia ich mieszkańców, m.in. zwiększając ich mobilność na rynku pracy. Stan lokalnych dróg ma realny wpływ na rozwój danego obszaru" – podkreślił Kwieciński.

W ramach Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej, jak wyjaśniło MIiR, "samorządy mogą liczyć na dotacje na przebudowę dróg gminnych i powiatowych, węzłów łączących te drogi z drogami wojewódzkimi i krajowymi oraz inwestycje w skrzyżowania, sygnalizację świetlną, ciągi piesze i pieszo-rowerowe, wpływające na poprawę bezpieczeństwa na drogach". Warunkiem przyznania dotacji, jak wskazano, jest brak finansowania z innych źródeł, np. funduszy UE czy dotacji celowych budżetu państwa, a także posiadanie przez samorząd pełnej dokumentacji technicznej i projektowej.

19 marca br. Rada Ministrów przyjęła Rządowy Program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu