Kwieciński: transport, energetyka, cyfryzacja będą finansowane z Funduszu Trójmorza

  • PAP
opublikowano: 26-09-2019, 13:12
aktualizacja: 26-09-2019, 14:24

Transport, energetyka, cyfryzacja - to kluczowe obszary dla rozwoju gospodarczego, które będą finansowane z Funduszu Trójmorza - powiedział w czwartek minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński na spotkaniu w Warszawie przedstawicieli państw Trójmorza.

"Projekt Trójmorza jest ważnym komponentem budowania jedności euroatlantyckiej w regionie Europy Środkowej" - wskazał w liście skierowanym do uczestników czwartkowego spotkania premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że jest to strategiczny cel, "do którego przywiązujemy dużą wagę".

Jerzy Kwieciński
Zobacz więcej

Jerzy Kwieciński fot. Marek Wiśniewski

Szef rządu przypomniał, że w ostatnich spotkaniach w Bukareszcie i Lublanie uczestniczyli przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Komisji Europejskiej. "Jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie Inicjatywa obejmie kolejnych partnerów, którzy staną się ważnymi beneficjentami współpracy w ramach Trójmorza" - zaznaczył. Dzięki temu, jak wskazał, "nie tylko zmniejszymy infrastrukturalne i gospodarcze nierówności występujące na wspólnym europejskim rynku, ale także - w szerszym ujęciu - ograniczymy podział Wspólnoty na mniej i bardziej rozwinięte obszary integracji" - ocenił premier Morawiecki.

Obecny na czwartkowym spotkaniu szef MF i MIiR podkreślił, że transport, energetyka i cyfryzacja to trzy filary, które mają być kluczowe dla rozwoju gospodarczego regionu Trójmorza.

Zaznaczył, że ważny jest również wymiar komercyjny tych inwestycji. "Muszą one przynosić inwestorom zyski" - mówił. Kwieciński wskazał, że inicjatywa Trójmorza powstała cztery lata temu, a dziś wchodzi w ważny etap, w którym zaczynają się rozmowy na szczeblach ministrów poszczególnych krajów. "Celem spotkanie jest stworzenie struktur i realizacja poszczególnych projektów" - przekonywał.

"Na dzisiejszym spotkaniu koordynatorami prac w trzech najważniejszych obszarach, tj. transporcie, energetyce, cyfryzacji zostają nasi ministrowie, czyli Andrzej Adamczyk, Piotr Naimski, Karol Okoński" - mówił Kwieciński. Minister dodał, że docelowo fundusz ma dysponować kwotą 3-5 mld euro. Zaznaczył, że potrzeby inwestycyjne regionu eksperci szacują na "ok. 570 mld euro plus koszty związane z edukacją".

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Dodał, że środowe spotkanie ministrów finansów krajów regionu Trójmorza oraz banków rozwojowych pokazało, że zainteresowanie inicjatywą jest olbrzymie. "To dodatkowa szansa, żeby ściągnąć kapitał m.in. z Australii czy Stanów Zjednoczonych, który przyczyni się do impulsu rozwojowego" - powiedział.

Z kolei prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka zaznaczyła, że "inicjatywa utworzenia funduszu jest ważna nie tylko dla regionu Trójmorza, ale również dla całej Unii Europejskiej". Zapewnia ona bowiem - jak zaznaczyła - równomierny rozwój gospodarczy całej wspólnoty, a także zwiększa jej niezależność m.in. od inwestycji chińskich czy rosyjskich.

Na razie w puli, którą dysponuje fundusz jest 500 mln euro wyłożone przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński Exim Bank. Trwa proces wyboru firmy zarządzającej funduszem. "Zależy nam na tym, żeby była to międzynarodowa grupa menadżerów, mająca bardzo duże doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach" - powiedziała. Dodała, że to zarządzający funduszem będą typowali projekty do realizacji.

Jak znaczył Kwieciński, w puli projektów, które mogą być realizowane, jest ok. 60 przedsięwzięć - m.in. Via Carpatia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy