Kwieciński: w środę podpisanie deklaracji ws. Strategii Karpackiej

  • PAP
opublikowano: 05-09-2018, 06:18

W środę przedstawiciele kilku krajów karpackich podpiszą w Krynicy deklarację Strategii Karpackiej - poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Strategia ma być jedną z pięciu tzw. strategii makroregionalnych w ramach Unii Europejskiej.

"Tu w Krynicy chcemy przeprowadzić jedno bardzo ważne przedsięwzięcie - otóż od dwóch lat nasz rząd pracuje nad przygotowaniem Strategii Karpackiej. To taki instrument w Unii Europejskiej, który pozwala na współpracę regionów i krajów w wymiarze ponadkrajowym i ponadregionalnym" - mówił dziennikarzom Kwieciński.

Takie strategie makroregionalne w UE są w tej chwili cztery - informował. "Chcielibyśmy, aby Strategia Karpacka była piątą taką strategią. Mamy przygotowane założenia dla tej strategii, będziemy chcieli w środę podpisać deklarację paru krajów, które są tym bardzo zainteresowane, a następnie przekazać tę deklarację do Rady Europejskiej, żeby już na poziomie europejskim rozpoczęły się prace na temat tej strategii makroregionalnej" - zaznaczył.

Właśnie dlatego w Krynicy są - jak dodał - wicepremierzy i ministrowie z krajów karpackich, z którymi ma się odbyć w środę dyskusja w ramach specjalnej sesji na ten temat.

Początkiem Strategii Karpackiej była ogłoszona w 2003 roku „Konwencja Karpacka”, którą podpisały wtedy: Czechy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Węgry i Ukraina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu