Kwieciński: wierzę, że zbliżoną dynamikę PKB uda się utrzymać

PAP
opublikowano: 14-02-2018, 11:09
aktualizacja: 14-02-2018, 11:12

Na przyspieszenie tempa rozwoju gospodarki w ostatnim kwartale ubiegłego roku bez wątpienia miało już wpływ wyraźne odbicie w inwestycjach; wierzę, że zbliżoną dynamikę uda się utrzymać w kolejnych kwartałach - tak środowe dane GUS skomentował dla PAP szef MIiR Jerzy Kwieciński.

Jerzy Kwieciński
Zobacz więcej

Jerzy Kwieciński fot. Marek Wiśniewski

Z zaprezentowanego w środę flash szacunku GUS wynika, że Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2017 roku wzrósł o 5,1 proc. rok do roku wobec wzrostu w III kw. o 4,9 proc. rok do roku. GUS nie podał składowych PKB. Pełne dane o PKB w IV kwartale GUS poda 28 lutego.

"Na przyspieszenie tempa rozwoju gospodarki w ostatnim kwartale ubiegłego roku bez wątpienia miało już wpływ wyraźne odbicie w inwestycjach. Doskonale wiemy, że dynamiczny i trwały wzrost musi opierać się na trzech filarach. Do systematycznie rosnących w ciągu całego roku konsumpcji i eksportu dołączyły też nakłady inwestycyjne" - wskazał Jerzy Kwieciński.

"Liczyliśmy i co więcej spodziewaliśmy się takiego wyniku. Znamionował go choćby dynamiczny przyrost wartości umów na projekty z unijnym dofinansowaniem i uruchamiane kolejne duże przedsięwzięcia" - dodał.

W jego ocenie kwartalne tempo wzrostu PKB powyżej 5 proc. to wynik, który nastraja optymistycznie. "Wierzę, że zbliżoną dynamikę uda się utrzymać w kolejnych kwartałach" - zaznaczył minister inwestycji i rozwoju.

"Na rozwój trzeba patrzeć w dłuższej perspektywie i pełna satysfakcja będzie wtedy, gdy podobna tendencja we wszystkich trzech filarach wzrostu będzie obserwowana w następnych miesiącach i latach. Wydaje się, że mamy na to duże szanse, a określony w planie Morawieckiego model rozwoju przynosi oczekiwane efekty. I to nie tylko statystyczne. Według styczniowych badań CBOS, Polacy najlepiej od 1989 r. oceniają nie tylko sytuację gospodarczą w kraju, ale też poziom życia i warunków materialnych gospodarstw domowych" - konkludował minister Kwieciński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kwieciński: wierzę, że zbliżoną dynamikę PKB uda się utrzymać