Kwieciński: źródłem wzrostu PKB pozostała konsumpcja, wsparta przez komponent inwestycyjny

  • PAP
opublikowano: 14-02-2019, 14:09

Źródłem wzrostu PKB pozostała konsumpcja, wsparta przez komponent inwestycyjny, skomentował dla PAP czwartkowe dane GUS dot. 4,9-proc. wzrostu PKB w IV kwartale minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zauważył, że wzrost jest nawet nieco wyższy niż oczekiwał rynek.

Jerzy Kwieciński
Zobacz więcej

Jerzy Kwieciński fot. Marek Wiśniewski

Jak poinformował w czwartek w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny, Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2018 roku wzrósł o 4,9 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 5,1 proc. rdr w III kw. Pełne dane o PKB w IV kwartale GUS poda 28 lutego.

"Mamy już szósty kwartał z rzędu ze wzrostem PKB w okolicach 5 proc. Tym razem wzrost jest nieco wyższy – o 0,1 punktu procentowego - od oczekiwań rynku, który przewidywał 4,8 proc. Wynik zatem nie zaskakuje" - powiedział Kwieciński.

Jak zauważył, "źródłem wzrostu pozostała konsumpcja, wsparta przez komponent inwestycyjny". "Dynamika inwestycji była prawdopodobnie zbliżona lub nieco mniejsza od świetnego wyniku z trzeciego kwartału" - podkreślił szef resortu inwestycji i rozwoju.

"Otoczenie międzynarodowe powoduje, iż eksport netto miał raczej niewielki negatywny wpływ na wzrost PKB. Takie zjawiska jak brexit, handlowe zawirowania na linii Waszyngton-Pekin czy oczekiwane przez wszystkich spowolnienie europejskiej i światowej gospodarki nie zachęcają do podejmowania ryzyka. To oczywiście ma wpływ na zamówienia od naszych największych partnerów handlowych" - podał Kwieciński.

Zdaniem ministra "miękkie spowolnienie w najbliższych miesiącach jest nieuniknione, ale wzrost wciąż będzie solidny. Spodziewam się, że wzrost PKB w I kwartale wyniesie nieco ponad 4 procent".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy