Kyprianu i Gordiejew rozmawiają o zniesieniu embarga na polskie mięso

opublikowano: 21-04-2007, 19:33

Unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu (fot.) rozpoczął w sobotę w Limassol na Cyprze spotkanie z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem. Jednym z tematów ma być kwestia zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso.

Przedstawiciele Unii Europejskiej w Brukseli powiedzieli, że są optymistyczni co do możliwości przekonania Rosji do zniesienia zakazu importu polskich produktów.

"Mamy wiele nadziei, ale trzeba będzie poczekać" - oświadczył jeden z unijnych dyplomatów, dodając, że są "bardzo pozytywne sygnały".

W środę Komisja Europejska odpowiedziała na wątpliwości Rosji po przeprowadzonych w lutym wspólnych inspekcjach weterynaryjnych w Polsce. KE wyraziła nadzieję, że to wystarczy, by przekonać Rosję do zniesienia embarga.

Tymczasem w piątek Gordiejew podtrzymał stanowisko, że Rosja w dalszym ciągu ma "poważne zastrzeżenia do polskich dostawców mięsa". Według rosyjskiego ministra, Polska stała się "bazą wypadową" dla dostaw mięsa nieodpowiedniej jakości z "krajów trzecich".

"Dopóki nie wymusimy porządku na polskich służbach weterynaryjnych, rosyjski rynek nie zostanie otwarty na dostawy produkcji mięsnej z Polski" - zagroził.

Rosja wprowadziła zakaz importu części polskiej żywności w listopadzie 2005 roku, zarzucajc stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. W konsekwencji trwającego embarga Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane