L. Kaczyński: rozmowy we Francji o UE i Trójkącie Weimarskim

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-02-2006, 20:44

Sprawy Unii Europejskiej, jej Traktatu Konstytucyjnego, wschodnia polityka unijna, bezpieczeństwo energetyczne oraz współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego - to główne tematy piątkowych rozmów prezydenta Lecha Kaczyńskiego z francuskimi politykami.

Sprawy Unii Europejskiej, jej Traktatu Konstytucyjnego, wschodnia polityka unijna, bezpieczeństwo energetyczne oraz współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego - to główne tematy piątkowych rozmów prezydenta Lecha Kaczyńskiego z francuskimi politykami.

    W czwartek wieczorem polski prezydent rozpoczął wizytę we Francji, a następnego dnia spotka się z prezydentem Jacques'em Chirakiem i premierem Dominique'em de Villepinem.

    "Mam nadzieję, że będzie to wizyta owocna, choć proszę nie spodziewać się konkretnych umów" - mówił dziennikarzom prezydent w samolocie z Warszawy do Paryża. Jak zaznaczył, w czwartek mijają dwa miesiące od kiedy pełni swój urząd i jest oczywiste, że europejscy politycy chcą go poznać, a on ich.

    Kaczyński powiedział, że z francuskimi politykami będzie rozmawiał o unijnej konstytucji (Francja w ogólnonarodowym referendum odrzuciła Traktat Konstytucyjny), o Unii w ogóle, o relacjach z państwami na wschód od Unii (Ukraina i Rosja), relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, a także o bezpieczeństwie energetycznym.

    Polski prezydent w najbliższym czasie uda się także do Berlina i - jak powiedział - zarówno z prezydentem Chirakiem, jak i później z prezydentem Niemiec Horstem Koehlerem będzie rozmawiał o współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

    "Mam nadzieję wyjaśnić sobie, czemu ten Trójkąt ma służyć. Jeżeli ma służyć celom słusznym, jeżeli Polska może w nim odgrywać istotnie podmiotową rolę, to ja jestem +za+" - podkreślił Kaczyński.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane