L.Kaczyński: rozszerzenie UE będzie sprawdzianem solidarności europejskiej

Polska Agencja Prasowa SA
09-03-2006, 15:39

Kolejne rozszerzenia Unii Europejskiej będą sprawdzianem dla solidarności w Europie - ocenił prezydent LechKaczyński, który wygłosił w czwartek wykład na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie.

Kolejne rozszerzenia Unii Europejskiej będą sprawdzianem dla solidarności w Europie - ocenił prezydent LechKaczyński, który wygłosił w czwartek wykład na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie.

    Jak mówił, aspirujących to tego klubu jest wielu, m.in. 47-milionowa Ukraina oraz Gruzja. Te kraje są znaczniebiedniejsze od obecnych członków UE, mają za sobą skomplikowaną historię  i będą wymagały pomocy - podkreślił.

    Kaczyński przyznał, że Polska, która sama w znacznym stopniu korzysta z unijnej pomocy, po rozszerzeniu Unii o biedniejsze kraje, będzie korzystać mniej. Polska chce jednak jak najszybszego przyjęcia do Ukrainy do Unii Europejskiej.

    Zdaniem prezydenta, jeżeli UE chce stworzyć nową jakość, musi zdać egzamin z solidarności europejskiej.

    Odpowiadając na pytanie jednego ze słuchaczy o zbliżające się  wybory prezydenckie na Białorusi, Lech Kaczyński zapowiedział, że  Polska będzie popierać opozycję białoruską. "Mamy takie zamiary i  pieniądze" - powiedział. Nie można jednak liczyć na to, że  sytuacja na Białorusi zmieni się w ciągu roku. Na sukces trzebabędzie poczekać kilka lat - ocenił prezydent. Jego zdaniem, wynik  wyborów prezydenckich na Białorusi jest raczej do przewidzenia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / L.Kaczyński: rozszerzenie UE będzie sprawdzianem solidarności europejskiej