L. Kaczyński z prezydentem W. Juszczenką o kryzysie gazowym

opublikowano: 12-01-2009, 14:28

Prezydent Lech Kaczyński rozmawiał w  poniedziałek telefonicznie o kryzysie gazowym z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką - poinformował podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik.

Główne tematy rozmów prezydentów to - jak mówił Handzlik - tranzyt gazu oraz możliwość znalezienia kompromisowego wyjścia z kryzysu gazowego.

Według prezydenckiego ministra, Juszczenko poinformował też L. Kaczyńskiego o stanie negocjacji ukraińsko-rosyjskich i ukraińsko- unijnych.

Handzlik powiedział, że z inicjatywą rozmowy wystąpił prezydent Ukrainy. Obaj prezydenci mieli zapewnić, że będą w stałym kontakcie.

Rosyjski Gazprom zakomunikował rano, iż Ukraina podpisała już protokół w sprawie monitoringu przepływu gazu z Rosji przez terytorium tego kraju, rezygnując z wcześniejszych warunków.

Kilka godzin później rzecznik rosyjskiego premiera Dmitrij Pieskow zapowiedział, iż Rosja gotowa jest wznowić tak szybko jak to możliwe dostawy gazu do Europy, gdy tylko Ukraina spełni warunki monitoringu przepływu gazu przez swe terytorium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane