L. Kaczyński zbulwersowany wyrokiem w sprawie Romana Kluski

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-10-2005, 08:46

Kandydat PiS na urząd prezydenta Lech Kaczyński powiedział we wtorek w radiowych Sygnałach Dnia, że jest "zbulwersowany" wyrokiem w sprawie Romana Kluski. "Sprawa pana Kluski to sprawa układów, tego, co trzeba zdecydowanie usunąć w naszym państwie" - podkreślił kandydat.

Kandydat PiS na urząd prezydenta Lech Kaczyński powiedział we wtorek w radiowych Sygnałach Dnia, że jest "zbulwersowany" wyrokiem w sprawie Romana Kluski. "Sprawa pana Kluski to sprawa układów, tego, co trzeba zdecydowanie usunąć w naszym państwie" - podkreślił kandydat.

    Krakowski sąd okręgowy przyznał w poniedziałek 5 tys. zł zadośćuczynienia nowosądeckiemu przedsiębiorcy Romanowi Klusce za niesłuszne zatrzymanie. Jednocześnie sąd oddalił jego wniosek o prawie 1,5 mln zł odszkodowania.

    Kluska, były właściciel Optimusa, domagał się od Skarbu Państwa blisko 1,5 mln zł za straty wynikłe z powodu zatrzymania go i zastosowania przez prokuraturę poręczenia majątkowego w wysokości 8 mln zł. Wysokość roszczenia to kwota bankowych odsetek za 16 miesięcy od kwoty 8 mln zł. Kluska chciał także zadośćuczynieniaza krzywdy moralne, którego wysokość pozostawił do ustalenia sądowi.

    "Pan Roman Kluska rozwijał interes, szło mu coraz lepiej, stał się bardzo poważnym w skali kraju biznesmenem, ale był człowiekiem nie funkcjonującym w ramach ani miejscowych, ani bardziej centralnych układów" - mówił Kaczyński. Dodał, że "w pewnej chwili (Kluska) zetknął się ze ścianą - powiedziano mu: masz się dzielić, bo inaczej będzie źle, no i istotnie udowodniono mu, że może być źle, jeśli się dzielić nie będzie. I na tym polega jedna zgłównych polskich chorób, tę chorobę trzeba ujawnić i zlikwidować (...). To trzeba w Polsce zmienić także dlatego, żeby Polska się szybciej rozwijała" - powiedział Kaczyński.

    Na uwagę, że sąd opierał się na obowiązującym prawie wydając taki, a nie inny wyrok, Kaczyński powiedział, że nie ma przepisu, który mówi, jaka jest wysokość odszkodowania. "Domyślam się, że sąd stanął na stanowisku, że pan Roman Kluska był pozbawiony wolności  krótko i z tego powodu przyjął pewną stawkę dzienną odszkodowania, co jest całkowitym nieporozumieniem. Wysokość odszkodowania w zasadzie powinna odpowiadać wysokości doznanej szkody, a ta w przypadku Kluski była olbrzymia" - powiedział Kaczyński.

    Zapytany, które obszary życia publicznego powinny być natychmiast - jego zdaniem - objęte ustawą, jeśli zostanie prezydentem, Kaczyński wymienił sprawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego państwa. "Taka ustawa jest nam potrzebna, w szczególności w związku z planami niektórych dokonywania prywatyzacji w tej sferze" - powiedział.

    "Bardzo potrzebna jest ustawa o wzmożeniu nadzoru nad stosunkami pracy" - mówił kandydat PiS na prezydenta. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o przekazanie rządowi nadzoru nad inspekcją pracy. Według Kaczyńskiego potrzebna jest też ustawa o zapobieganiu niedożywieniu dzieci. "Nie może być tak, żeby w Polsce, na początku XXI wieku dzieci chodziły głodne" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane