"La Peregrina" sprzedana za ponad 11 mln USD

DI, PAP
14-12-2011, 07:03

Słynna "Peregrina" - pochodząca z XVI wieku unikatowa perła z biżuterii Elizabeth Taylor - została sprzedana na aukcji w nowojorskim Christie's za 11,84 mln dolarów, co jest światowym rekordem sprzedanej na aukcji ozdoby z perłą - pisze agencja AFP.

Perła osadzona w kolii z innych drogich kamieni była wyceniona przez dom aukcyjny na 2-3 mln dolarów, lecz jak pisze AFP, w ciągu niespełna pięciu minut zebrała dwadzieścia ofert.

"La Peregrina" to perła znaleziona w XVI wieku przez czarnoskórego niewolnika w Zatoce Panamskiej, który za nią otrzymał wolność. Perła należała później do kilku królowych Hiszpanii i Austrii, figuruje też na płótnach Diego Velazqueza.

W roku 1969 kupił ją na aukcji - przelicytowując członka hiszpańskiej rodziny królewskiej - Richard Burton - mąż hollywoodzkiej gwiazdy Elizabeth Taylor. Zapłacił 37 tysięcy dolarów.

Na wtorkowej aukcji sprzedano wiele innych precjozów należących do gwiazdy zmarłej w marcu w wieku 79 lat, przy czym ceny zakupu zazwyczaj 10-krotnie przekraczały cenę wywoławczą, co, jak pisze AFP, wywoływało aplauz w wypełnionej sali aukcyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / "La Peregrina" sprzedana za ponad 11 mln USD