Łączenie i zamykanie zakładów

Katarzyna Kozińska
05-11-2003, 00:00

Niemiecki inwestor do końca roku połączy sześć cukrowni w jedną spółkę. Później zdecyduje, które zakłady zlikwiduje.

Pfeifer und Langen (PuL), niemiecki właściciel 11 krajowych cukrowni, liczy, że do końca roku uda mu się przyłączyć cztery cukrownie działające jeszcze jako samodzielne podmioty do spółki Cukrownia Gniezno, w której działają już dwa zakłady — z Gniezna i Gosławic.

— W pierwszym etapie połączyliśmy w jeden podmiot cukrownie: Gostyń, Środa Wielkopolska, Kościan, Miejska Górka i Góra. Powstała spółka Pfeifer und Langen Polska. Teraz chcemy włączyć do spółki Gniezno cukrownię Zduny, zakłady z Witaszyc, Zbierska i Głogowa — wyjaśnia Janusz Pierun, reprezentujący PuL w Polsce.

Inwestor czeka na zgodę MSWiA. Rozważa też kolejne posunięcie — połączenie tych spółek w jedną. To ma znacznie obniżyć koszty zarządzania.

— Zależy nam, aby jeszcze przed wejściem Polski do Unii powstał sprawny podmiot. Zaczekamy jednak, aż minister skarbu przekaże resztówki akcji, posiadanych w naszych cukrowniach, Krajowej Spółce Cukrowej. Odkupimy je i wtedy skonsolidujemy obie spółki cukrowe — mówi Janusz Pierun.

Być może jeszcze wcześniej inwestor podejmie decyzję, w których cukrowniach zostanie wstrzymana produkcja. Wiadomo, że z jedenastu zakładów zostaną cztery.

— Musimy poprawić rentowność, wydajność i obniżyć koszty, bo inaczej nie sprostamy cukrowniom z UE. O tym, które cukrownie zostaną zamknięte, przesądzą wyniki trwającej kampanii. W styczniu podsumujemy produkcję. Spodziewam się, że decyzja o wygaszaniu cukrowni zapadnie pod koniec lutego — dodaje Janusz Pierun.

Roczne obroty Pfeifer und Langen w Polsce sięgają 600 mln zł. Ten rok spółka zamknie stratą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Łączenie i zamykanie zakładów