Ład korporacyjny w rękach inwestorów

Mikołaj Czyż
opublikowano: 04-10-2020, 22:00

Presja tych, którzy decydują o pieniądzach, może sprawić, że zagadnienia niefinansowe będą poważniej traktowane przez zarządy spółek.

Jakość publikowanych przez spółki sprawozdań i materiałów, niezależność i liczebność członków rady nadzorczej oraz transakcje z kluczowym akcjonariuszem i powiązanymi podmiotami — to zdaniem ponad 100 finansistów, ankietowanych przez CFA Society Poland, najważniejsze kwestie w obszarze ładu korporacyjnego. Jednocześnie, jak wynika z badania, daleko jest do tego, by zasady te w Polsce były przestrzegane w stopniu zadowalającym.

Respondenci zwrócili uwagę na istotną rolę głównego akcjonariusza,który często nominuje do rady nadzorczej osoby reprezentujące jego punkt widzenia, a nie interes wszystkich akcjonariuszy. Pewne braki ankietowani eksperci dostrzegają także w samych dokumentach, które poruszają kwestie respektowania zasad niefinansowych. Jednym z nich są Dobre Praktyki Spółek Notowanych (DPSN) na GPW.

„W opinii uczestników ankiety DPSN powinny m.in. wymagać od spółki zamieszczania na stronach internetowych prezentacji i materiałów dyskutowanych na spotkaniach z uczestnikami rynku kapitałowego i wymagać, aby w spotkaniach (najlepiej po każdych wynikach okresowych) uczestniczyły osoby w randze członka zarządu. Uczestnicy ankiety w większości uważają, iż wyniki okresowe spółek są raportowane zbyt późno. Respondenci wskazywali też, że ich zdaniem każda spółka powinna organizować elektroniczne walne zgromadzenie akcjonariuszy” — wynika z badania CFA Society Poland.

Ankietowani mają świadomość, że uwzględnianie poszanowania zasad corporate governance przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych może zmienić podejście zarządów spółek do respektowania ładu korporacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mikołaj Czyż

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane