Lafarge buduje na Pomorzu cementownię za 1,2 mld zł

Małgorzta Grzegorczyk
opublikowano: 10-04-2008, 00:00

Największy producent cementu na świecie będzie miał nowy zakład niedaleko Bydgoszczy. Wokół zainwestują polskie firmy budowlane.

To kolejna — po Atlasie — firma z branży, która zwiększa moce

Największy producent cementu na świecie będzie miał nowy zakład niedaleko Bydgoszczy. Wokół zainwestują polskie firmy budowlane.

Rok temu Luc Callebat, prezes Lafarge Cement, zapowiadał w „PB”, że sprzedaż cementu w Polsce może się w ciągu dwóch lat podwoić i branża będzie musiała przeznaczyć na inwestycje 0,8-1 mld EUR. Okazuje się, że ponad jedną trzecią tej kwoty może wydać sam Lafarge.

Wielkie plany

Francuska spółka chce zbudować nową fabrykę przy Cementowni Kujawy. Na 62 ha, które zostaną objęte Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną (PSSE), ma powstać nowa instalacja do produkcji cementu, w tym instalacja do wypału klinkieru i młyn do mielenia cementu. Wartość inwestycji firma szacuje na 320-350 mln EUR (1,1-1,2 mld zł), czyli prawie tyle, ile zapowiedzieli w PSSE wszyscy nowi inwestorzy w ubiegłym roku. Zatrudnienie zwiększy się o 24 osoby (u kooperantów o 100), a moce produkcyjne Lafarge Cement — o 1,5-2 mln ton rocznie. To dane z projektu zmian planowanych w PSSE. Sama spółka o projekcie wypowiada się lakonicznie.

— Analizujemy inwestycję w związku ze spodziewanym wzrostem na polskim rynku. Jednak w tym momencie nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja. Wpłyną na nią dwa czynniki: po pierwsze, decyzja rządu o utworzeniu specjalnej strefy ekonomicznej, a po drugie, spodziewane przez nas wyjaśnienie przez Unię Europejską zasad dotyczących emisji dwutlenku węgla po roku 2012 — mówi Luc Callebat.

Lep na polskie firmy

Pomorska strefa poszerzy się nie tylko dla Lafarge. Teresa Kamińska, jej szefowa, ma pomysł na klaster budowlany w gminie Barcin w pobliżu Cementowni Kujawy. Resort gospodarki chce włączyć do pomorskiej strefy jeszcze 38 ha. Gmina zobowiązała się wykonać infrastrukturę techniczną.

— Chcemy, by przy dużych inwestorach lokalizowały się małe i średnie polskie spółki z tej samej branży. Firmy te mogłyby wykorzystać unijne dofinansowanie na podniesienie standardu technologii i stać się dostawcą koncernu. Ten inwestor też skorzysta, bo nie będzie musiał ściągać produktów z innych krajów — wyjaśnia prezes PSSE.

Drugi wielki projekt

Lafarge to kolejny producent cementu, który się buduje. Na początku roku zezwolenie na działalność w SSE Starachowice dostała firma G-K z grupy Atlas. Skala inwestycji jest jednak niższa. Firma zapowiedziała, że do 2010 r. wyda 415,3 mln zł i zatrudni 150 osób w Mniszkowie w województwie łódzkim.

Lafarge Cement w Polsce zatrudnia 640 pracowników w dwóch zakładach: Małogoszcz w województwie świętokrzyskim i Kujawy w kujawsko-pomorskim. Grupa Lafarge zatrudnia 71 tys. pracowników w 70 krajach. W 2006 r. jej sprzedaż sięgnęła 17 mld EUR. Grupa ma dwa zakłady w Rosji oraz 25 fabryk w Chinach. W chińskie zakłady chce zainwestować 600 mln USD.

16

Tyle firm weszło do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w 2007 r…

1565,9

mln zł …tyle obiecały inwestycji…

1800

…a tyle miejsc pracy.

Źródło: „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzta Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu