Lafarge miał 1,04 mld zł obrotu

Anna Bytniewska
opublikowano: 10-04-2002, 00:00

Francuski Lafarge, obecny na rynku cementowym, betonu i kruszyw, płyt kartonowo-gipsowych, pokryć dachowych i systemów kominowych, odnotował w 2001 r. spadek obrotów. Wyniosły one 1, 04 mld zł. Pogorszenie koniunktury w Polsce firma traktuje jako tendencję krótkoterminową i nie rezygnuje z kontynuowania inwestycji, które mają wynieść w latach 2001-03 ponad 1,0 mld zł (280 mln EUR). Tylko w segmencie cementowym pochłoną one 540 mln zł (150 mln EUR).

W 2001 r. Lafarge Cement Polska miał 20-proc. udział w rynku cementu — wyprodukował go 2,3 mln ton.

W nie najlepszej kondycji znajduje się natomiast spółka Lafarge Beton.

— Obserwujemy niski wolumen sprzedaży. Istnieje obawa, że moce produkcyjne nie będą w pełni wykorzystywane — mówi Uwe Roth, prezes Lafarge Beton i Lafarge Kruszywa.

Lafarge Nida Gips, producent płyt kartonowo-gipsowych, w 2001 r. zwiększył sprzedaż o 2 proc. Spółka narzeka jednak na problemy ze ściąganiem należności od partnerów handlowych. Lafarge NG pod koniec tego roku otworzy w Gackach fabrykę płyt. Do tej pory gros płyt sprzedawanych w Polsce francuska firma sprowadzała z Niemiec.

— Fabryka w Gackach ma być dla Lafarge najważniejszym atutem w walce o polski rynek i przyczółkiem ułatwiającym ekspansję na rynki wschodnie. Obecnie eksportujemy tam już 15 proc. sprzedaży — twierdzi Marc Aouston, prezes Lafarge Nida Gips.

Na tym polu Lafarge rośnie konkurencja. Budowę fabryki płyt kartonowo-gipsowych planuje także Atlas. Jej uruchomienie ma nastąpić w maju 2003 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lafarge miał 1,04 mld zł obrotu