Lafarge mocno rozczarował rynek

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-09-2005, 00:00

Sięgającą momentami 7,5 proc. przeceną zareagowali inwestorzy z paryskiej giełdy na publikację raportu przez koncern Lafarge. Największy na świecie producent materiałów budowlanych odnotował w I półroczu 18-proc. spadek zysku netto. Na czysto zarobił 359 mln EUR wobec 436 mln rok wcześniej. Wynik okazał się dramatycznie gorszy od prognozowanego przez analityków (457 mln EUR).

Paryska spółka przyczyn tak słabych rezultatów upatruje w spadku inwestycji na rynku niemieckim oraz w znacznym obniżeniu cen cementu w Brazylii, Malezji i Korei Południowej. Inwestorów zasmuciła też informacja, że firma oczekuje wzrostu zysku operacyjnego w 2005 r. bliżej dolnej granicy prognoz (6-8 proc.). Wyniki Lafarge zastanawiają. W minionym tygodniu o blisko 20 proc. poprawie rentowności poinformował rynkowy „numer trzy” — irlandzki CRH, który zyskał na boomie budowlanym w USA. A przecież Lafarge też jest tam obecny.

Rozczarowanie spółką widoczne jest także w wycenie jej papierów. Tegoroczna stopa zwrotu oscyluje na poziomie niecałych 10 proc. Rywale są zdecydowanie lepsi: Holcim dał inwestorom zarobić 21 proc., a CRH 17 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lafarge mocno rozczarował rynek