Lafarge powiększył moce cementowni

Marcin Gesing
opublikowano: 12-09-2003, 00:00

Lafarge za 400 mln zł uruchomił w Bialawach linię do produkcji cementu. Spółka gotowa jest na kolejne inwestycje, gdy tylko odżyje sektor budowlany.

Francuska grupa Lafarge, działająca w branży materiałów budowlanych, uruchomiła największą z dotychczasowych inwestycji — nową linię wypału klinkieru w Bielawach. Linia technologiczna weszła w skład jednej z dwóch cementowni Lafarge w Polsce — Cementowni Kujawy. Wartość inwestycji, której realizacja rozpoczęła się w 2000 r., wyniosła prawie 400 mln zł. W sumie na modernizację i rozbudowę cementowni w Bielawach od momentu jej zakupu w 1995 r. Lafarge wydał 664,5 mln zł.

— Nowa linia powstała przede wszystkim ze względu na konieczność osiągnięcia wyższych parametrów jakościowych naszego cementu. Zapewnia nam też znaczny spadek energochłonności produkcji — mówi Andrzej Tekiel, prezes Lafarge Polska.

Mimo obecnego kryzysu w branży budowlanej i czekającego sektor wzrostu stawki podatku VAT na materiały budowlane międzynarodowa grupa z optymizmem patrzy w przyszłość.

— Wyższy VAT będzie miał znaczący wpływ na popyt na materiały budowlane, lecz w dłuższej perspektywie w Polsce nastąpi zauważalny wzrost konsumpcji cementu — ocenia Bernard Kasriel, dyrektor generalny grupy Lafarge.

Francuski producent — podobnie jak reszta branży — ze szczególną nadzieją patrzy na wejście Polski do Unii Europejskiej i w konsekwencji wzrost nakładów inwestycyjnych, a co za tym idzie — także wzrost zużycia materiałów budowlanych.

Zarząd Lafarge Polska nie wyklucza, że w miarę wzrostu krajowego popytu na cement będzie rozpatrywał kolejne inwestycje zmierzające do podniesienia mocy produkcyjnych.

— Łączna wydajność naszych cementowni Kujawy i Małogoszcz sięgnie po uruchomieniu otwieranej właśnie linii 3,3 mln ton rocznie. Jesteśmy przygotowani, by w razie potrzeby powiększyć produkcję w Małogoszczy o kolejne 0,5 mln ton — zapewnia Andrzej Tekiel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lafarge powiększył moce cementowni