Lafarge zyskał na boomie w USA

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-02-2005, 00:00

Francuski Lafarge, największy na świecie producent cementu, odnotował w minionym roku 19-proc. wzrost zysków. To w głównej mierze zasługa wzrostu popytu, w wyniki którego doszło do znaczącej podwyżki cen wyrobów branży zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych.

Zysk netto spółki wyniósł 868 mln EUR wobec 728 mln rok wcześniej. Oczekiwania analityków były nieco niższe — 824 mln EUR. Całoroczne przychody wzrosły o 5,7 proc., do 14,44 mld EUR. Wyłączając akwizycje i wahania walutowe, przychody wzrosły o 7,7 proc., ustanawiając nowy rekord w historii spółki. Inwestorzy mogą być jednak nieco rozczarowani. W odniesieniu do tak spektakularnego wzrostu zysków, kwota dywidendy przypadającej na akcję wzrośnie tylko symbolicznie z 2,3 do 2,4 EUR.

Spółka stała się beneficjentem ożywienia gospodarczego w USA, gdzie w październiku 2004 r. odnotowano rekordową wartość wydatków związanych z budowami — 1,017 bln USD. Ogromny popyt pozwolił Lafarge na dwukrotne podwyższenie cen. Obecny rok — zdaniem spółki — nie będzie już tak dobry. Oczekuje ona 6-8-proc. wzrostu wyniku operacyjnego wobec 12-proc. w 2004 r., do 2,12 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lafarge zyskał na boomie w USA