Lagarde: EBC będzie zwalczać zmiany klimatu w ramach swojego mandatu

  • PAP
opublikowano: 08-02-2021, 19:22

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde oświadczyła w poniedziałek w Parlamencie Europejskim, że będzie walczyć ze zmianami klimatu w ramach swojego mandatu. Przedstawiła też umiarkowanie optymistyczna prognozę gospodarczą dla strefy euro na najbliższe miesiące.

"EBC nie jest odpowiedzialny za politykę klimatyczną. Najważniejsze instrumenty w tej dziedzinie znajdują się poza mandatem EBC. To, że nie my prowadzimy te polityki nie oznacza, że możemy je zignorować" - zastrzegła Lagarde przy okazji debaty nad sprawozdaniem rocznym EBC. Zapewniła jednocześnie, że instytucja, którą kieruje, będzie wpływać na zwalczanie zmian klimatu w ramach swoich uprawnień.

"Rozpoczęliśmy już ten proces. Zrobimy więcej. Stworzyliśmy zielone obligacje w wysokości do 3,5 proc. naszego portfolio funduszy" - poinformowała.

Mówiąc o przyszłej sytuacji strefy euro wyraziła nadzieję, że otwarcie gospodarek po ograniczeniu pandemii będzie prowadziło do rzeczywistego ożywienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane