Lagarde: nie ma jednoznacznych dowodów spadku inflacji

Bloomberg, MD
opublikowano: 22-03-2023, 14:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Szefowa EBC Christine Lagarde zasygnalizowała, że bank centralny strefy euro będzie „zdecydowany” w działaniach, co pozwoli mu odpowiednio reagować na zagrożenia inflacyjne, ale także będzie pomagał rynkom finansowym w przypadku pojawiających się niebezpieczeństw, informuje Bloomberg.

- Sprowadzenie inflacji do 2 proc. w średnim terminie nie podlega negocjacjom – powiedziała Lagarde podczas konferencji w środę we Frankfurcie. – Zrobimy to realizując zdecydowanie strategię opartą na danych i gotowości do działania, nie przewidując jednak kompromisów co do głównego celu – dodała.

Christine Lagarde, fot.: Alex Kraus/Bloomberg
Christine Lagarde, fot.: Alex Kraus/Bloomberg

Bloomberg przypomina, że w poniedziałek szefowa Europejskiego Banku Centralnego, w związku z napiętą sytuacją wynikającą z kryzysu bankowego, deklarowała wsparcie dla systemu finansowego gdyby okazało się konieczne, jednak przy niezmienionej koncentracji na zagrożeniach inflacyjnych.

- Nie widzimy wyraźnych dowodów, że inflacja zaczęła spadać – powiedziała w środę Lagarde. – Choć spadające ceny energii zmniejszają presję, to wzrost cen krajowych może zniwelować ten dezinflacyjny impuls – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane