Lagarde ubolewa z powodu nieobecności Chin na szczycie MFW

DI, PAP
opublikowano: 11-10-2012, 07:52

Dyrektor generalna Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde wyraziła w czwartek ubolewanie z powodu nieobecności najwyższych przedstawicieli sektora finansowego Chin na tokijskim szczycie MFW i Banku Światowego.

"Oni tracą nie uczestnicząc w tym spotkaniu" - powiedziała Lagarde odnosząc się do decyzji gubernatora Banku Centralnego Chin Zhou Xiaochuana i chińskiego ministra finansów Xie Xurena, którzy odwołali swój udział w szczycie.

Zamiast nich do Tokio przyjechali urzędnicy niższego szczebla.

Strona chińska tłumaczyła odwołanie ich wizyty względami logistycznymi jednak w zgodnej ocenie obserwatorów, jest to bezpośredni rezultat napięcia między Pekinem i Tokio wokół administrowanych przez Japonię wysp Senkaku na Morzu Południowochińskim, nazywanych w Chinach Diaoyu. W rejonie tych wysp występują bogate złoża gazu ziemnego i wszystko wskazuje na to, że to właśnie o nie toczy się rozgrywka.

Lagarde w sposób zawoalowany nawiązała do tego konfliktu wyrażając nadzieję, że "rozbieżności, nawet zadawnione, będą mogły być rozwiązane zgodnie i szybko". Szefowa MFW podkreśliła, że Chiny i Japonia (druga i trzecia gospodarka na świecie) odgrywają kluczową rolę w rejonie Azji i Pacyfiku mającym "podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej".

Konflikt wokół wysp zaognił się na początku września po oficjalnym przejęciu wysp przez władze japońskie. W Chinach doszło do gwałtownych demonstracji antyjapońskich oraz niszczenia japońskich sklepów, towarów i firm. Spadła też wyraźnie wymiana handlowa między obu krajami.

W ub. r. wymiana handlowa między Chinami i Japonią osiągnęła poziom 343 mld dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Lagarde ubolewa z powodu nieobecności Chin na szczycie MFW