Czytasz dzięki

Lagarde: zwiększenie bodźców to reakcja na ryzyko destabilizacji cen

opublikowano: 08-06-2020, 17:34

Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego stwierdziła, że zwiększenie przez instytucję bodźców monetarnych w celu zwalczania skutków kryzysu koronawirusowego było uzasadnione ze względu na „poważne ryzyko” dla stabilności cen.

Efekty netto związane z rozszerzeniem programu awaryjnego skupu obligacji o 600 mld EUR do 1,35 bln EUR są „w przeważającej mierze pozytywne” - powiedziała Lagarde.

Zobacz więcej

Christine Lagarde

Bloomberg

Odniosła się w ten sposób do zarzutów stawianych EBC, że podjęte nadzwyczajne środki w celu zwalczania recesji mogą nie być proporcjonalne do ryzyka skutków ubocznych, takich jak gwałtowny wzrost cen aktywów i obniżony zwrot z oszczędności. 

Lagarde podkreśliła, że środki te nie tylko zapobiegły wejściu gospodarki w depresję i deflację, ale także przyczyniły się do wspierania zatrudnienia i zmniejszenia ryzyka dla stabilności finansowej.

Powiedziała, że plan pandemiczny jest „tymczasowy, ukierunkowany i proporcjonalny” Rada Prezesów „jest zdeterminowana i gotowa odpowiednio dostosować wszystkie swoje instrumenty, aby zapewnić, że inflacja zmierzy się z jej celem” – uważa Lagarde.

EBC prognozuje, że w tym roku PKB w strefie euro spadnie o 8,7 proc., a inflacja w nadchodzących latach pozostanie znacznie poniżej celu instytucji wynoszącego nieco poniżej 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane