Łagodna ustawa frankowa? Pytanie wciąż czeka na odpowiedź

Kamil Stolarski, analityk Haitong Banku, nie podziela entuzjazmu inwestorów, którzy dwa dni temu na wyścigi kupowali akcje "frankowych" banków po przedstawieniu przez kancelarię prezydenta rozwiązań, dotyczących kredytów walutowych.

- Istotne pytanie, czy stanowisko Polski w sprawie przewalutowania uległo złagodzeniu, wciąż czeka na odpowiedź. Dowiedzieliśmy się jedynie, że Polska użyje różnych narzędzi, by przeprowadzić przewalutowanie kredytów frankowych - zwraca uwagę Kamil Stolarski.

Z komentarzy prezesa NBP, który również prezentował projekt rozwiązań, analityk Haitong Banku wnioskuje, że były dwa główne powody, dla których obowiązkowe przewalutowanie nie znalazło się w ustawie.

Po pierwsze, ograniczenie ryzyka, że Polska może zostać na mocy porozumień międzynarodowych pozwana przez spółki-matki banków (np. tak jak w przypadku Chorwacji, która została pozwana przez Erste Bank za ustawę o obowiązkowym przewalutowaniu).

Drugi powód to chęć uniknięcia sytuacji w której polskie banki i kredytobiorcy są zmuszeni do przewalutowania kredytów walutowych po niekorzystnym kursie, np. kiedy frank jest fundamentalnie przewartościowany, a złoty fundamentalnie niedowartościowany (tak jest w opinii szefów odpowiednio szwajcarskiego banku centralnego SNB i NBP). 

- Banki mogą być postawione przed trudną decyzją: albo zwiększyć kapitał, albo zaoferować atrakcyjny plan przewalutowania. Motywacja banków, by zaoferować kredytobiorcom atrakcyjny plan przewalutowania zależy od tego, jak wysoka będzie waga ryzyka; np. jeżeli wzrośnie ona do 200 proc., to oferta przewalutowania przy redukcji zobowiązań poniżej 16 proc. będzie korzystna dla sytuacji kapitałowej banku. W scenariuszu w którym waga ryzyka sięgnie aż 300 proc., banki zyskają na ofercie przewalutowania z redukcją dochodzącą do 29 proc. - dodaje Kamil Stolarski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Łagodna ustawa frankowa? Pytanie wciąż czeka na odpowiedź