Łagodna zima trzyma w ryzach ceny gazu ziemnego w USA

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 23-02-2022, 09:44

Kryzys geopolityczny związany z Ukrainą, w połączeniu z niskimi zapasami gazu ziemnego w Europie, stworzył na naszym kontynencie niepokojącą mieszankę informacji. Pocieszeniem w tej sytuacji jest jednak relatywnie łagodna zima, która przynajmniej nie pogarsza sytuacji.

O ile na europejskim rynku gazu nadal jest niespokojnie, a podwyżki cen tego surowca mocno uderzają w konsumentów i przedsiębiorców – to na amerykańskim rynku sytuacja jest dużo spokojniejsza. Łagodna zima na północnej półkuli trzyma ceny gazu w USA w ryzach, chociaż oczywiście kryzys ukraiński nie pozostał na tym rynku zupełnie bez wpływu na ceny tego surowca. Obecnie notowania gazu ziemnego w USA oscylują w okolicach 4,46 USD za mln BTU.

Stany Zjednoczone są w komfortowej sytuacji ze względu na mocno rozwinięty sektor łupkowy. Tamtejsza szybko rosnąca produkcja gazu ziemnego przez wiele lat utrzymywała ceny tego surowca na niskim poziomie.

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane