Łagodny EBC dla GPW mało ważny

Łukasz Bugaj, CFA, Analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
opublikowano: 26-10-2017, 17:11
aktualizacja: 26-10-2017, 17:12

Dzisiejsza sesja przebiegała pod dyktando wewnętrznych czynników, z których niemałą rolą odgrywały publikowane przez spółki wyniki. Na dalszy plan zszedł komunikat po posiedzeniu EBC, który z kolei był kluczowy dla notowań europejskich akcji i rynku walut.

Już poprzednie miesiące pokazały, ale dla warszawskiego parkietu decyzje zapadające we Frankfurcie nie mają kluczowego znaczenia. O ile bowiem krajowa Rada Polityki Pieniężnej co do zasady naśladuje poczynania głównego europejskiego banku, to jednak nie w kwestii programu ilościowego luzowania, który dzisiaj skupiał na sobie uwagę. Wiadomo bowiem było, że to dzisiaj zapadną decyzje co do jego przyszłości i rzeczywiście tak się stało. Oczekiwania wskazywały na ograniczenie skali zakupów o połowę począwszy od przyszłego roku oraz jego przedłużenie o 9 miesięcy. Takie zmiany zostały też zakomunikowane. Jednakże utrzymano przy tym możliwość dalszego trwania programu oraz dodano, że stopy procentowe pozostaną na obecnym niskim poziomie przez dłuższy czas, nawet po zakończeniu QE. Oznaczało to, że Mario Draghi zastosował tzw. gołębią wersję zacieśnienia polityki. Zresztą nie chciał tego nawet nazwać zacieśnieniem. Zostało to na Starym Kontynencie pozytywnie odebrane i osłabiło euro. Europejskie spółki mogą bowiem skorzystać na słabszej walucie wspólnotowej, co z kolei dla krajowych przedsiębiorstw już jednoznacznie korzystne nie jest.

Krajowy parkiet po ostatnich burzliwych sesjach nieco się uspokoił. Po okresie spadków od wczoraj widać próbę ustabilizowania sytuacji, co jednak nie przychodzi z łatwością. Byki dostały dzisiaj prezent w postaci raczej niezłych wyników publikowanych przez spółki. Najbardziej pozytywnie zaskoczył Lotos, który zresztą był poranną gwiazdą notowań. Z biegiem czasu prym we wzrostach objęła spółka Orange. Ona także podała wyniki, które były mniej więcej zgodne z oczekiwaniami. Zapewne więc to nie wyniki przykuły uwagę, ale drobne podniesienie całorocznego celu EBITDA do około 3 mld zł przy jednoczesnej zmianie strategii komercyjnej. Akcje dawnego monopolisty na rynku telekomunikacyjnym urosły aż o 12,5%. Zyskiwały też walory raportującego BZ WBK, ale będący w podobnej sytuacji mBank na wartości już stracił. Słabsze były też spółki energetyczne, największe banki oraz PZU. Akcje największego ubezpieczyciela zgromadziły zresztą największe obroty na rynku i wciąż skupiały na sobie uwagę po informacji o możliwej fuzji Pekao z Aliorem. Wszystko to powodowało, że większych wzrostów nie zaobserwowaliśmy i główny indeks wciąż tkwi przy poziomie 2450 pkt., czyli jest oddalony o ponad 100 pkt. od niedawnego maksimum.              
              
  

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA, Analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Polecane