Łagodny początek zimy szkodzi notowaniom ropy, złoto pod presją Fed

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ
opublikowano: 15-12-2015, 07:57

Notowania ropy naftowej na początku tego tygodnia zeszły na najniższy poziom nie tylko w tym roku, ale od czasu krachu finansowego na przełomie 2008 i 2009 r.

Podczas poniedziałkowej sesji cena amerykańskiej ropy WTI zeszła poniżej 35 USD za baryłkę, jednak poziom ten okazał się silnym wsparciem i później notowania tego surowca odbiły w górę.

 Chociaż to ważne techniczne wsparcie na rynku ropy naftowej póki co wytrzymuje napór sprzedających, to inwestorom na rynku tego surowca daleko jest do optymizmu. Oczywiście najważniejszym czynnikiem, który przyczynia się do niskich cen ropy naftowej, jest jej duża podaż na globalnym rynku. Jednak w ostatnim czasie również sezonowy popyt na ten surowiec jest rozczarowujący. Na ogół w tym czasie w roku popyt na ropę naftową jest zwiększony ze względu na rozpoczęcie zimy i zwiększone zapotrzebowanie na olej opałowy. Jednak w tym roku początek zimy jest wyjątkowo łagodny – zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a to ma dodatkowy negatywny wpływ na cenę ropy WTI.

ZŁOTO

Cena złota pod presją podaży przed spotkaniem Fed.

 Ostatnie kilka sesji to nerwowy czas dla inwestorów na rynku złota. Cena tego surowca cechuje się ostatnio dużą zmiennością, co wynika z wyczekiwania na komunikat po środowym posiedzeniu FOMC. To wydarzenie jest szczególnie istotne dla inwestorów nie tylko na rynku złota – mówi się na nim już od wielu miesięcy ogólnie na rynkach finansowych. Kluczowym pytaniem jest oczywiście to, czy Fed zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych w USA. Taka decyzja byłaby bowiem dowodem wiary amerykańskich władz monetarnych w polepszanie się sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Zresztą, o dużym prawdopodobieństwie podwyżki stóp procentowych mówili w ostatnich tygodniach przedstawiciele Fed, w tym Janet Yellen.

 Podniesienie stóp procentowych w USA w grudniu jest więc obecnie bazowym scenariuszem, który jest już wyceniony przed rynki walutowe, a także przez rynek złota. Jeśli Fed postąpi zgodnie z oczekiwaniami, to może mieć to już ograniczony wpływ na cenę złota i wcale nie przyczynić się do dużej przeceny. Z technicznego punktu widzenia, ważnym poziomem wsparcia na wykresie złota są okolice 1060 USD za uncję. Jeśli ta bariera zostanie przełamana, to notowania tego kruszcu mogą zejść na nowe tegoroczne minima. 

 Ciekawie zrobiłoby się na rynku złota wtedy, gdyby Fed nie podniósłby stóp procentowych. Notowania amerykańskiego dolara prawdopodobnie mocno spadłyby, a to pociągnęłoby cenę złota wyraźnie w górę.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Polecane