Lane: inflacja w strefie euro może zbliżać się już do szczytu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 06-12-2022, 08:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zdaniem Philipa Lane, głównego ekonomisty Europejskiego Banku Centralnego, część danych sugeruje, że inflacja w Eurolandzie zbliża się do szczytu, niemniej jednak konieczne będą dalsze podwyżki stóp procentowych, informuje Bloomberg.

Philip Lane
Philip Lane
Carsten Snejbjerg/Bloomberg

Ekonomista przyznał, że trudno obecnie jednoznacznie określać, czy inflacja już osiągnęła swój najwyższy pułap, ale można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że jest co najmniej w pobliżu maksimum.

Czy to już szczyt, czy też nadejdzie na początku 2023 r., wciąż nie jest pewne – powiedział Lane.

Ekonomista nie chciał deklarować, jakiej podwyżki stóp chciałby podczas najbliższego grudniowego posiedzenia władz monetarnych. Spekuluje się o przedziale od 50 do 75 punktów bazowych.

Lane stwierdził, że aby uniknąć trwałej i uciążliwej inflacji konieczne będzie dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej i podnoszenie kosztów kredytów. Dodał, ze jednak obecnie mamy do czynienia z innym punktem wyjścia.

Podnieśliśmy już stopy procentowe o 200 punktów bazowych i powinniśmy wziąć pod uwagę skalę tego, co już zrobiliśmy – ocenił Lane.

Jeśli chodzi o ceny konsumpcyjne, główny ekonomista EBC powiedział, że nie może „wykluczyć dodatkowej inflacji na początku przyszłego roku”.

Gdy miniemy pierwsze miesiące 2023 r., to później, wiosną lub latem, powinniśmy zobaczyć spory spadek inflacji. Jednak sprowadzenie jej do naszego celu na poziomie 2 proc. zajmie trochę czasu – oświadczył Lane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane