Laptop klasy biznes

Wojciech Chmielarz
02-03-2012, 07:56

Cena to ostatnia sprawa, którą trzeba wziąć pod uwagę, kupując notebook do zadań biznesowych. Ważniejsze jest bezpieczeństwo.

Kiedy przedsiębiorca zdecyduje się na zakup laptopa, może mu się zakręcić w głowie od bogactwa ofert.

Co wybrać? HP Elitebook 8406p, który z dodatkową baterią może pracować nawet 32 godziny bez ładowania? A może Samsunga NP600B4B o zwiększonej odporności na uszkodzenia i z dyskiem twardym niewrażliwym na upadek (chociaż jeśli ktoś chciałby mieć naprawdę pancerny komputer, powinien się zdecydować na model z serii Panasonic Thoughbook)?

Asusa B23E, który ma wymiary podobne do netbooka, ale pod względem wydajności to prawdziwy notebook? Czy może produkt od Apple’a? A to tylko ułamek oferty!

Personalizacja laptopa

Jak wybrać notebooka, który będzie dla nas najlepszy?

— Kupując laptopa do zastosowań biznesowych, trzeba się zastanowić, do czego i w jaki sposób użytkownik ma z niego korzystać. Czy ma to być głównie praca mobilna, czy też raczej w biurze — i jakie akcesoria, zwiększające komfort pracy, będą używane — podpowiada Sebastian Szklarz, menedżer produktu z Samsung Electronics Polska.

Ustalenie podstawowego zakresu zastosowań komputera, liczba danych, z którymi pracuje użytkownik, i urządzeń zewnętrznych pozwolą określić, jak szybkiego procesora, ilości pamięci RAM, wielkości twardego dysku, liczby i typu portów czy rodzaju karty graficznej będziemy potrzebowali.

— Najważniejsze pytanie dotyczy, oczywiście, funkcji, jakie komputer ma spełniać. Nie ma sensu kupować drogiej stacji roboczej pracownikowi, który najwięcej czasu spędza, wykorzystując jedynie podstawowe funkcje pakietu Office — mówi Tomasz Szewczak z Hewlett Packard.

Co innego, gdy sprzęt ma służyć do zastosowań graficznych lub architektowi. Wtedy liczy się przede wszystkim duży ekran i wydajne podzespoły.

— Częste podróże służbowe powinny skłonić przedsiębiorcę do zakupu notebooka o małej wadze, z matowym wyświetlaczem i przekątnej ekranu do 14 cali. Istotna jest też długość pracy baterii, wytrzymałość materiałów, z których wykonano obudowę, i zainstalowane w urządzeniu zabezpieczenia — wskazuje Justyna Gołębiowska, szefowa działu B2B w Asus Polska.

Podczas pracy w biurze można laptop dla większego komfortu podpiąć do zewnętrznej klawiatury i monitora.

100 proc. bezpieczeństwa

Ponieważ notebook jest jednym z podstawowych narzędzi pracy każdego przedsiębiorcy, producenci dokładają starań, żeby takie urządzenia były jak najlepiej chronione. W laptopach dla segmentu biznesowego stosuje się m.in. wzmocnione obudowy, odporne na zalanie klawiatury, czujniki zapobiegające uszkodzeniu dysku twardego przy upadku.

Dla zapobieżenia wyciekowi danych w razie kradzieży notebooka lub gdy dostęp do niego mają osoby trzecie, komputery wyposaża się w czytniki linii papilarnych, technologie szyfrujące czy złącze Kensington Lock (specjalne gniazdo pozwalające mocować linkę Microsaver, która zabezpiecza przed kradzieżą). Wiele komputerów z segmentu biznesowego korzysta z technologii Intel Anti-Theft.

Pozwala ona w razie kradzieży wysłać do laptopa sygnał, po którym maszyna się wyłącza i jest całkowicie zablokowana — przynajmniej do powrotu w ręce prawowitego właściciela.

— Każdy przedsiębiorca powinien pamiętać, że odpowiednie zabezpieczenie komputerów służbowych to gwarancja bezpieczeństwa biznesu. Dlatego nie powinien lekceważyć zarówno podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych funkcji zapobiegających szybkiemu zniszczeniu komputera i wyciekowi danych w razie kradzieży lub utraty urządzenia — mówi Sebastian Szklarz.

Cena nie jest najważniejsza

Na koniec trzeba spojrzeć, ile wymarzony laptop kosztuje. Ale cena nie powinna być najważniejszym kryterium przy wyborze.

— Jeśli mówi się o bezpieczeństwie danych czy komforcie pracy przez długie lata — a komputery biznesowe mają znacznie dłuższą trwałość — bardziej liczą się ewentualne koszty napraw niż zakupu. Dlatego warto inwestować w sprawdzone rozwiązania — radzi Tomasz Szewczak.

Notebooki biznesowe nie muszą być tak wydajne jak maszyny tworzone choćby z myślą o graczach, ale powinny mieć wysokiej klasy komponenty, gwarantujące sprawną pracę i obsługę multimediów. A jakość, jak wiadomo, kosztuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Laptop klasy biznes