Lasy idą w sukurs budżetowi

PAP
09-07-2012, 00:00

Leśnicy hojniej wesprą kasę państwa. Może za to zapłacić przemysł drzewny.

Ministerstwo Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach regulujących działalność Lasów Państwowych (LP).

— Wśród rozważanych zmian jest m.in. kwestia zwiększenia udziału LP w przychodach budżetu państwa — mówi Magdalena Sikorska, rzeczniczka resortu.

Według PAP, rozważane są dwie koncepcje: wprowadzenie dodatkowego podatku albo sprzedaż części lasów. Dziś LP płacą gminom zryczałtowany podatek leśny, VAT, a także podatek od „dochodów innych niż pochodzących z gospodarki leśnej”. Resort środowiska zastanawia się nad objęciem podatkiem również wpływów z gospodarki leśnej.

Pojawiają się jednak obawy, że takie posunięcie uderzy w przemysł drzewny, który od kilku lat walczy o obniżenie stawek za kluczowy surowiec. Dlatego rozważany jest też inny pomysł — sprzedaż mniejszych obszarów leśnych, które z ekonomicznego punktu widzenia nie są przydatne. Chodzi o 36 tys. hektarów. W tym przypadku zyski z prywatyzacji mogłyby sięgnąć ponad 1 mld zł.

Dodatkowe wpływy zapewniłaby sprzedaż atrakcyjnych działek i ośrodków wypoczynkowych, które lata świetności mają już dawno za sobą. 3 tys. hektarów takich gruntów może przynieść kolejne 300 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Lasy idą w sukurs budżetowi