Łatwiej o pieniądze

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 09-12-2005, 00:00

Rząd uprościł system składania wniosków o wsparcie. Przedsiębiorcy mogą na tym skorzystać już w grudniu. Potem ma być jeszcze lepiej...

Na 18 tys. wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach działania 2.3 wsparcie otrzymało 1900 firm. Resort gospodarki chce to poprawić. W czerwcu ograniczył liczbę wymaganych załączników.

Na ukojenie

Zmiany wprowadzone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) są bardziej konkretne.

— Wnioski będą na bieżąco rozpatrywane w regionalnych zespołach oceniających, dzięki czemu firma szybciej dowie się, czy jej wniosek nie został odrzucony — wyjaśnia Piotr Woźniak, minister gospodarki.

Chodzi o ocenę techniczno-ekonomiczną. Ocena merytoryczna nadal będzie dokonywana przez PARP.

Na dodatek, jeśli przedsiębiorca otrzymał już promesę bankową w związku z planowaną inwestycją, PARP nie będzie powtórnie analizowała finansowej strony przedsięwzięcia. Większą skuteczność mają zapewnić przedsiębiorcom bezpłatne porady w 140 punktach konsultacyjnych.

Największe novum to zmiana sposobu myślenia w resorcie, który dopuszcza możliwość popełnienia błędu przez przedsiębiorcę.

— Zdarzało się, że firma składała piękny wniosek na 2 mln zł. Musieliśmy jednak go odrzucić, bo jednym z elementów kosztów była budowa witryny internetowej za 15 tys. zł, a taki wydatek nie kwalifikuje się do pomocy z działania 2.3 — mówi Mirosław Marek, prezes PARP.

Teraz grupa robocza oceniająca projekt może przesunąć do 10 proc. kosztów między wydatkami kwalifikowanymi a niekwalifikowanymi.

Potem już raj

Bardziej przejrzyste zasady oceny merytorycznej dzięki nowelizacji rozporządzenia zostaną wprowadzone w marcu. Przedsiębiorcy skorzystają z nich w kwietniu lub maju 2006 r.

— Docelowo planujemy dać przedsiębiorcom pełny kredyt zaufania — zapowiada Piotr Woźniak.

Dzięki temu wskaźnik udzielania wsparcia ma wzrosnąć do 30-40 proc. wniosków. Nad zmianami współpracowali z resortem gospodarki i PARP przedstawiciele m.in.: PKPP Lewiatan, KPP, KIG, NOT czy ZBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Łatwiej o pieniądze