Łatwiejsza produkcja i sprzedaż

Karolina Zawadka
opublikowano: 01-06-2016, 22:00

1 czerwca weszło w życie rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które określa warunki produkcji i sprzedaży na małą skalę żywności przez mikroprzedsiębiorców.

Nowe przepisy, w porównaniu z wcześniejszymi wymaganiami, wprowadzająwiele ułatwień dla osób zainteresowanych produkcją specyficznych wyrobów na rynek lokalny. Rozszerzony został katalog produktów pochodzenia zwierzęcego, które mogą być przetwarzane. Zdecydowanie więcej produktów można produkować i sprzedawać.

Zwiększony został limit dostaw dla niektórych rodzajów produktów oraz zwiększony obszar, na którym może być prowadzona tego rodzaju działalność. Wyroby te można sprzedawać np. podczas targów i festynów, a nie tylko na terenie województwa, w którym prowadzona jest produkcja. Obecne przepisy są o tyle elastyczne, że zarówno większe, jak i małe, rodzinne zakłady mogą prowadzić działalność, która spełnia wymogi sanitarne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Zawadka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu