Łatwiejszy skok na parkiet

Dorota Zawiślinska
opublikowano: 29-01-2018, 22:00

Mali i średni gracze, którzy chcą zaistnieć na rynkach kapitałowych, wykorzystali cały budżet 4 Stock.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozstrzygnęła ostatnią rundę naboru dotacyjnego dla firm z poddziałania 3.1.5 programu Inteligentny Rozwój („4 Stock”). W ramach czterech etapów rekomendowała do wsparcia 98 projektów na łączną kwotę ponad 17 mln zł.

— Po zamknięciu ostatniej rundy i opublikowaniu listy projektów przystępujemy do zawierania umów z przedsiębiorcami. Muszą oni jeszcze przygotować niezbędne dokumenty, w tym m.in. oświadczenia o niezaleganiu z podatkami i składkami ZUS. Nie dziwi nas duże zainteresowanie tym konkursem, ponieważ dotacje unijne są istotnym wsparciem przy podejmowaniu decyzji o wejściu spółki na giełdę — mówi Anna Brussa, dyrektor departamentu rozwoju start-upów w PARP.

Jak podkreśla, wśród beneficjentów są przedsiębiorstwa działające m.in. w branży budowlanej, biotechnologicznej, ICT i przetwórstwa przemysłowego. Celem konkursu 4 Stock jest wsparcie firm MSP w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym lub dłużnym. W przypadku pierwszego typu projektów spółki mogły ubiegać się o dofinansowanie wydatków dotyczących zakupu usług doradczych związanych z emisją nowej serii akcji i wprowadzeniem ich na rynek, m.in. główny GPW lub NewConnect. Drugi typ przedsięwzięć dotyczy wsparcia usług doradczych w zakresie emisji i wprowadzenia obligacji na rynek Catalyst. Choć na warszawskim parkiecie debiutuje coraz mniej spółek, to jednak zainteresowanie naborem dotacyjnym w ramach poddziałania 3.1.5. POIR było spore. Warto podkreślić, że wnioskodawcy najczęściej celują w alternatywny rynek GPW. Wśród projektów, które dotychczas otrzymały wsparcie, aż 75 proc. dotyczyło pozyskania kapitału właśnie na NewConnect. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślinska

Polecane