Laursen: Problemy z utworzeniem rządu nie zaszkodzą gospodarce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-10-2005, 14:17

Problemy z utworzeniem nowego rządu nie powinny znacząco wpłynąć na wzrost gospodarczy w Polsce, dla rozwoju gospodarczego istotniejszy będzie program przyszłego rządu - ocenia  główny ekonomista w Biurze Banku Światowego w Polsce Thomas Laursen.

Problemy z utworzeniem nowego rządu nie powinny znacząco wpłynąć na wzrost gospodarczy w Polsce, dla rozwoju gospodarczego istotniejszy będzie program przyszłego rządu - ocenia  główny ekonomista w Biurze Banku Światowego w Polsce Thomas Laursen.

"Nie sądzę, by to samo w sobie było zagrożenie (brak porozumienia koalicyjnego - PAP). Parę dodatkowych dni niepewności nie zachwieje wzrostem gospodarczym. Duże znaczenie natomiast będzie miał program gospodarczy" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Laursen.

Laursen pozytywnie ocenił założenia budżetowe przyjęte przez rząd Marka Belki, choć wstrzymał się z oceną propozycji PiS dotyczących rozwiązań fiskalnych.

"Bez wątpienia plany budżetowe przyjęte przez rząd Belki wyglądały dobrze, jeżeli chodzi o stabilizację fiskalną" - powiedział ekonomista BŚ.

"Wiem, że jednym z postulatów PiS jest redukcja deficytu do 30 mld zł - co samo w sobie brzmi realnie. Jednak nie jest do końca jasne, jakie cele fiskalne byłyby osiągane przez przyszły rząd. Nie znamy jeszcze żadnych szczegółów" - dodał.

Laursen dobrze ocenił perspektywy rozwoju Polski.

"Potencjał wzrostowy na przyszły rok jest duży, ale wszystko zależy od programu przyszłego rządu. Ekonomicznie natomiast jest dobrze. Czego Polska potrzebuje, to wzrostu zatrudnienia i inwestycji" - uważa.

Bank Światowy szacuje, że Polska w tym roku będzie rozwijać się w tempie 3,6 proc. PKB, w przyszłym ma szanse na 4,5-proc. wzrost PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane