Lawina zacznie się od Mostostalu Warszawa

KMK
opublikowano: 28-06-2012, 00:00

Czołowa spółka budowlana zwolni nawet 450 osób. To dopiero początek cięć w branży — mówią analitycy.

Trudna sytuacja na rynku spędza sen z powiek drogowcom. Spółki z branży tną koszty, gdzie się da. Oszczędności szuka też Mostostal Warszawa. Spółka poinformowała o redukcji zatrudnienia, którą tłumaczy „koniecznością dostosowania wielkości zatrudnienia do aktualnej i prognozowanej wielkości zamówień”. Według zarządu, przyczyny nie leżą po stronie pracowników.

„Rozwiązanie umów o pracę planowane jest do 31 stycznia 2013 r. i dotyczyć będzie grupynie większej niż 450 osób” — głosi komunikat.

Zdaniem analityków, zwolnienia w branży budowlanej nie powinny nikogo dziwić. Spółki traciły na kontraktach, a zamówień w kolejnych kwartałach będzie coraz mniej.

— Kolejnych zwolnień w branży nie da się wykluczyć. Jest to jeden z najprostszych sposobów redukcji kosztów — mówi Cezary Bernatek, analityk KBC Securities.

Wśród spółek, które mogą mocno ograniczyć etaty, analitycy wymieniają m.in. Mostostal Zabrze, Strabag i Budimex. Nie udało nam się wczoraj do chwili zamknięcia numeru uzyskać komentarza od przedstawicieli firm.

— Redukcja etatów w branży może objąć nawet 40 tys. osób. Zwolnienia mogą pojawić się w każdej spółce budownictwa drogowego — mówi Maciej Stokłosa, analityk DI BRE Banku.

— Zatrudnienie będą ograniczały przede wszystkim te spółki, które posiadają najwięcej pracowników etatowych, np. Mostostal Zabrze — dodaje Łukasz Rosiński, analityk Infinity8.

Sytuacja jednak szybko się nie zmieni.

— Część przedsiębiorstw, które zajmują się kontraktami drogowymi, będzie szukała szansy w budownictwie kubaturowym lub w kontraktach na budowę centrów handlowych i biurowców. Perspektywy tych sektorów wydają się lepsze — mówi Łukasz Rosiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu