Ławrow: Rosja chce gwarancji neutralności Ukrainy, jest gotowa do rozmów

PAP
11-04-2014, 11:30

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zaapelował w piątek o prawne gwarancje neutralności Ukrainy. Oświadczył też, że Moskwa jest gotowa do rozmów "czwórki", w tym na temat tranzytu gazu przez Ukrainę.

Siergiej Ławrow, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Siergiej Ławrow, fot. Bloomberg

Szef rosyjskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że, jak się wyraził, "deeskalacja kryzysu na Ukrainie jest w pełni możliwa" przy spełnieniu pewnych warunków. Za jeden z nich uznał zaprzestanie "prób legitymizowania +rządu Majdanu+".

"Uważamy, że zapewnienie deeskalacji kryzysu ukraińskiego jest w pełni możliwe, lecz w tym celu konieczne jest zaprzestanie narzucania faktów dokonanych, legitymizowania wszelkimi sposobami +rządu Majdanu+ bez prowadzenia dialogu z wszystkimi bez wyjątku siłami politycznymi i regionami Ukrainy" - powiedział Ławrow, którego wypowiedzi, w tym na spotkaniu w Moskwie z przedstawicielami rosyjskich organizacji pozarządowych, cytują rosyjskie media.

"Oczywiście niezbędne są twarde gwarancje zachowania neutralności Ukrainy" - powiedział Ławrow. Jego zdaniem Ukraina jest "bratnim krajem sąsiadującym z Rosją, może i powinna być nie kością niezgody, lecz ogniwem wiążącym w architekturze bezpieczeństwa i współpracy w Europie".

Ławrow powiedział, że Rosja jest gotowa do spotkania "czwórki" w sprawie Ukrainy, w tym do omówienia spraw, poruszonych przez prezydenta Władimira Putina w liście do szefów tych europejskich państw, które odbierają rosyjski gaz przesyłany tranzytem przez Ukrainę. W liście do przywódców 18 krajów Putin zwrócił uwagę na krytyczną sytuację powstałą w wyniku skumulowania przez Ukrainę ogromnego długu za gaz sprowadzany z Rosji.

Spotkanie w formacie USA-Rosja-UE-Ukraina ma się odbyć, jak poinformowali unijni dyplomaci, w przyszły czwartek w Genewie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Ławrow: Rosja chce gwarancji neutralności Ukrainy, jest gotowa do rozmów