Ławrow: Silosy dla antyrakiet nadają się do innych celów

opublikowano: 28-03-2007, 06:34

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ponownie skrytykował we wtorek plany rozmieszczenia w Europie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, wskazując, iż zbudowane dla antyrakiet silosy będzie można zaadaptować także dla broni ofensywnej.

"Silosy, które używane są dla rakiet przechwytujących, w niebezpieczny sposób kopiują instalacje do wystrzeliwania międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Co będzie się w nich znajdować za pięć do dziesięciu lat?" - napisał Ławrow w artykule, który ukaże się w środowym wydaniu niemieckiego dziennika ekonomicznego "Handelsblatt". Materiał, udostępniony we wtorek w internecie, redakcja "Handelsblatt" zatytułowała: "Moskwa zaostrza krytykę tarczy antyrakietowej".

Forsowany przez Pentagon projekt "doprowadzi w pierwszej kolejności do erozji stabilizacji strategicznej. Może również zagrozić równowadze polityki globalnej. (...) Rozwój obrony strategicznej może zmniejszyć wartość potencjału uderzeniowego drugiej strony" - napisał szef rosyjskiej dyplomacji.

Jego zdaniem niezbędne są dalsze rozmowy, które pozwolą wypracować wspólne europejskie stanowisko w sprawie obrony przeciwrakietowej. "Rosja jest gotowa zająć się powstałą sytuacją w sposób całościowy. Nie możemy jednak biernie przyglądać się, jak partnerzy nie okazują żadnej gotowości do kolektywnego zajęcia się tą kwestią, w tym dokonania oceny potencjalnych, choć jeszcze nie ujawniających się zagrożeń, jak również do podjęcia i realizacji wspólnych decyzji. Po co ten pośpiech, po co ta jednostronność? Budzi to niepokój" - zaznaczył Ławrow. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Ławrow: Silosy dla antyrakiet nadają się do innych celów