Ławrow: spór Moskwy i Londynu to wina nowego brytyjskiego premiera

PAP
20-07-2007, 07:03

Winę za spór na linii Moskwa- Londyn o ekstradycję Andrieja Ługowoja ponosi nowy brytyjski premier Gordon Brown - oznajmił w  czwartek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

Każdy nowy rząd po dojściu do władzy próbuje znaleźć swoje miejsce i własne wytyczne. Wpływ zmiany władzy w Wielkiej Brytanii widać również w obecnym kryzysie - mówił Ławrow na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania kwartetu bliskowschodniego w Lizbonie.

Rosyjski minister spraw zagranicznych wyraził nadzieje, że zdrowy rozsądek zwycięży. Zdaniem Ławrowa, rozwiązanie sporu zależy wyłącznie od postępowania Wielkiej Brytanii.

Ławrow podkreślił, że to Londyn nie chce z Moskwą współpracować. Jak twierdzi, władze rosyjskie nie widziały jeszcze żadnej dokumentacji w sprawie śmierci Litwinienki, nie wiedzą więc, jakie są powody podejrzeń wobec Ługowoja.

Wielka Brytania zapowiedziała w poniedziałek wydalenie czterech rosyjskich dyplomatów w związku z odrzuceniem przez Moskwę wniosku brytyjskiej prokuratury o ekstradycję Andrieja Ługowoja - głównego podejrzanego w sprawie zabójstwa w Londynie w listopadzie 2006 roku byłego rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki.

Rosja odpowiedziała na to w czwartek szeregiem retorsji, w tym wydaleniem czterech dyplomatów brytyjskich i zerwaniem współpracy z Wielką Brytanią w dziedzinie walki z terroryzmem. Moskwa zapowiedziała ponadto, że przestanie wydawać wizy brytyjskim "urzędnikom", a przedstawiciele władz Rosji nie będą wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ławrow: spór Moskwy i Londynu to wina nowego brytyjskiego premiera